Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzycku Wielkim

Okolica, w której mieszkamy

Krzycko Wielkie to niewielka miejscowość położona nad rynnowym Jeziorem Krzyckim w gminie Włoszakowice, (powiat leszczyński, województwo wielkopolskie). Od Leszna dzieli nas 15 km, a od Włoszakowic 10. Obszar, na którym mieszkamy jest typowo rolniczy, chociaż nasza gmina należy do ścisłej krajowej czołówki najlepiej rozwijających się gmin wiejskich.

    Niedaleko szkoły rozciągają się lasy z ukrytymi w ich głębi stawami i ciekami wodnymi, tworzącymi miejscami malownicze zakola i głębokie wąwozy. Miłośnicy wędkarstwa mają duże szanse na wyłowienie w naszym jeziorze rekordowej wielkości suma czy szczupaka. Teren nasz znakomicie nadaje się na wycieczki rowerowe czy dłuższe pobyty wypoczynkowe. Przez Krzycko przebiegaszlak rowerowy z Leszna do Boszkowa, a strudzeni podróżnicy mogą przenocować w gospodarstwie agroturystycznym w Folwarku Mila. Atutami są czyste powietrze, lasy z jagodami i grzybami, dogodna sieć dróg i połączenie kolejowe z Lesznem oraz Wolsztynem. Na uwagę zasługują liczne zabytki ( pałace, dwory, drewniane kościoły ), a także żywe wciąż tradycje związane z kulturą ludową.

    W 1994 roku mieszkańcy naszej miejscowości obchodzili 700-lecie Krzycka, gdyż pierwsze wzmianki historyczne o wsi pochodzą z 1294 roku. Warto wspomnieć, że w 1483 roku urodził się tu - Andrzej Krzycki z rodu Kotwiczów -  arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski, poeta i humanista. Jego imieniem mianowano główną ulicę w Krzycku Wielkim, przy której w czerwcu 2004 r. odsłonięto rzeźbę - pomnik.

Copyright by P. Hamrol; aktualizacja 23.09. 2020 r.