Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krzycku Wielkim

Relacje z ostatnich wydarzeń

Rok szkolny 2019/2020

Kolorowa świetlica i Światowy Dzień Życzliwości.

                                                                                                                    (zdjęcia)
W świetlicy szkolnej zrobiło się ostatnio bardzo kolorowo! A wszystko za sprawą dzieci, które wzięły udział w akcji „Kolorowe Dni Świetlicy”. Od środy do piątku dzieci przychodziły ubrane w barwy jesieni. Dodatkowo 21 listopada obchodziliśmy w naszej świetlicy „Światowy Dzień życzliwości i Pozdrowień”, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka jest: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy innym.

Realizacja przez uczniów klasy 2 zajęć „Biologia metodą eksperymentu” z projektu „Przyjazna Szkoła”

 

Grupa uczniów klasy drugiej w roku szkolnym 2019/2020 dalej realizuje zajęcia „Biologia metodą eksperymentu” z projektu „Przyjazna szkoła”.

Projekt ten przeznaczony jest dla uczniów przejawiających zainteresowania i uzdolnienia przyrodnicze. Polega na poszerzeniu i pogłębieniu wiadomości i umiejętności, rozwijaniu pomysłowości w myśleniu i działaniu oraz przekazaniu uczniom w nowy, atrakcyjny sposób treści z zakresu biologii. Zajęcia „Innowacji i eksperymentów” opierają się głównie na działalności praktycznej uczniów

- doświadczeniach: stawianiu pytań-problemów, hipotez, przewidywaniu wyników, przeprowadzeniu eksperymentu,  oraz ustaleniu przez uczniów wyników uzyskanych podczas eksperymentu i porównania  z przyjętą hipotezą. Ma pobudzać uczniów do samodzielnego, logicznego myślenia, rozwinąć ich zdolności i zainteresowania, a także przygotować do dalszej edukacji przyrodniczej. Uczy współdziałania w zespole, kształtuje właściwe postawy i charakter młodego człowieka. Takie zajęcia o charakterze badawczym, laboratoryjnym, dające namiastkę pracy przyrodnika-naukowca, przybliżają dzieciom proste metody badawcze, zapoznają je „od kuchni” z podstawami biologii, fizyki i chemii, a także wyposażają w umiejętności, które pozwolą im brać aktywny udział w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. 

14 listopada - Światowy Dzień Diabetyka

(zdjęcia)

Z tej okazji w naszej szkole na dużej przerwie odbyła się akcja "Kącik Diabetyka", w czasie której wolontariusze (panie Płócieniczak i Marcinkowska) mówili o cukrzycy i związanych z nią zagrożeniach. Organizatorzy, współpracując ze Stowarzyszeniem SŁODKA JEDYNKA rozdawali ulotki, balony, smycze oraz zdrową żywność.  Dzieci chorujące na cukrzycę TYPU 1 mówiły o tym, jak się żyje z tą chorobą. Pielęgniarka M. Małuszek  mierzyła z kolei nauczycielom i pracownikom szkoły poziom cukru.

Akcja była wspaniała, gratulujemy Organizatorom pomysłu!


XXV RAJD JESIENNY

W sobotę 9 listopada 2019 roku, została przeprowadzona jubileuszowa, XXV edycja Rajdu Jesiennego organizowanego przez PTTK-MKKT „Łaziki” Włoszakowice.

Rajd odbywa się dla uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mimo deszczowej aury na metę rajdu, która znajdowała się tradycyjnie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzycku Wielkim, pieszo i rowerami spieszyło 177 uczestników z Bukówca Górnego, Dąbcza, Jezierzyc Kościelnych, Kościana, Leszna, Mosiny, Skarżynia, Witoszyc i Włoszakowic. Zanim jednak turyści wyruszyli na trasę złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalili znicze przed tablicą rozstrzelanych na placu 21 Października we Włoszakowicach oraz pomnikiem „Poległym za naszą i waszą wolność” w Krzycku Wielkim. Po dotarciu do miejsca docelowego na przemoczonych i zziębniętych wędrowców czekały gorące napoje oraz ciepły posiłek. Nie zabrakło też kilku konkurencji zręcznościowo-sprawnościowych oraz konkursu krajoznawczego pod hasłem „Odzyskanie przez Polskę niepodległości”. Rywalizacja, przebiegająca w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-3 oraz starsi), jak zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników rajdu. 

Wyniki poszczególnych konkurencji:

Konkurs krajoznawczy: kl. 1-3 – 1. Barbara Walkowiak, 2 Piotr Stanisławski, 3. Maria Stanisławska,

4. Marta Janowicz, 5. Bartosz Mikołajewicz, 6. Zuzanna Kaczmarek; starsi – 1. Zofia Hajndrych, 2. Julian Zyber, 3. Kacper Poloszyk, 4. Adam Tomkiewicz, 5. Jakub Gorwa, 6. Iwona Borowska

Kto szybciej: kl. 1-3 – 1. Wojciech Schmidt, 2. Franciszek Majer, 3. Zuzanna Kaczmarek;

starsi – 1. Damian Ratajczak, 2. Barbara Kostańska, 3. Iwona Adamek

Przekładanka: kl. 1-3 – 1. Milena Rydlichowska, 2. Weronika Homa, 3. Paulina Schmidt;

starsi – 1. Łukasz Rydlichowski, 2. Iwona Adamek, 3. Alan Bogiewicz

Ile wyrzucisz: kl. 1-3 – 1. Barbara Lipowa, 2. Barbara Walkowiak, 3. Zuzanna Kaczmarek; s

tarsi – 1. Kaja Majorek, 2. Nina Zyber, 3. Stanisław Kaczmarek

Kozioł: kl. 1-3 – 1. Wojciech Schmidt, 2. Helena Jurga, 3. Zuzanna Kaczmarek;

starsi – 1. Iwona Matuszewska, 2. Patrycja Jurga, 3. Iwona Adamek

 

Podczas zakończenia imprezy nagrodzono najlepszych w konkursach i zaproszono wszystkich na kolejną, ostatnią już w tym roku „łazikową” imprezę, którą będzie XXVI Złaz Mikołajkowy z metą na terenie leśniczówki Koczury (7 grudnia). Ponadto każdy z rajdowiczów otrzymał znaczek rajdowy, a drużynom wręczono dyplomy uczestnictwa.

 

BUDUJ. PROGRAMUJ. BAW SIĘ.

(zdjęcia)

Uczniowie klasy ósmej na zajęciach rozwijających kreatywność w ramach programowania i robotyki pracują nad konstruowaniem inteligentnych robotów.

JIMU Robot to interaktywna zabawka, która umożliwia naukę programowania poprzez zabawę. Można zbudować samochód, robota poruszającego się na gąsienicach, a nawet pingwina czy fokę, a następnie sterować nim zdalnie przy pomocy kontrolera lub zaprogramować dla niego własne ruchy! Każdy zestaw umożliwia zbudowanie kilku sugerowanych przez producenta modeli, ale także realizowanie własnych, nowatorskich pomysłów.
JIMU robot to także świetna zabawa również dla dorosłych. Pozwala zrozumieć w jaki sposób tworzy się oprogramowanie w dzisiejszych czasach oraz choć na chwilę spojrzeć na świat oczami dziecka. Sprawne poruszanie się w środowisku nowych technologii to w dzisiejszych czasach kluczowa umiejętność. Nauka programowania uczy logicznego i kreatywnego myślenia, precyzyjnego opisywania pomysłów, konsekwentnego dążenia do celu czy pracy zespołowej. Są to kompetencje ponadczasowe, przydatne w wielu branżach nie tylko informatycznych.
W zależności od wybranego zestawu, roboty JIMU wykonują różne akcje, np.: omijają przeszkody, wykrywają i przenoszą przedmioty, poruszają się po wyznaczonej trasie. Każdy z nich zawiera jednostkę główną - mikrokomputer odpowiedzialny za sterowanie robotem, serwomotory, czyli obrotowe silniki elektryczne odpowiedzialne za poruszanie się robota oraz setki klocków do budowy.
Animowana instrukcja 3D dostępna jest w bezpłatnej aplikacji (w języku polskim) na tablet lub smartfon z systemem Android lub iOS. W kolejnych etapach pozwoli ona także na sterowanie robotem i programowanie go w języku Blockly (Scratch).

 

Pamiętamy o naszych pomnikach

(zdjęcia)

W dniu 25 października uczniowie kl. 8 Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzycku Wielkim, wzięli udział w akcji: „Pamiętamy o naszych pomnikach”.  Klasa świetnie przygotowała się do zadania przynosząc ze sobą:  miotły, grabki, worki na śmieci, rękawiczki, znicze, kotyliony i aparat fotograficzny. Najpierw ósmoklasiści starannie uprzątnęli teren wokół rzeźby prymasa Andrzeja Krzyckiego, a następnie zadbali o otoczenie pomnika: "Poległym za naszą i waszą wolność" w Krzycku Wielkim.  Pod każdym z ww. obiektów pojawiły się znicze i kotyliony z biało – czerwonymi wstążkami. Uczniowie nie zapomnieli również o tablicy upamiętniającej Mariana Niedźwiedzińskiego – wieloletniego kierownika szkoły w Krzycku Wielkim, twórcy słynnego wiejskiego teatru "Kalina". 

DZIEŃ PIECZONEJ KIEŁBASKI

(zdjęcia)

Dnia 20 października obchodziliśmy "Dzień Pieczonej Kiełbaski". Uczniowie mieli okazje przyjść z rodziną do szkoły
i wspólnie się bawić. Można było zakupić pyszną kiełbaskę z grilla i w ten sposób wspomóc zakup lektur do biblioteki szkolnej. Dzieci i rodzice startowali w konkurencjach przygotowanych przez starszych uczniów. Zostały rozegrane także mecze piłki ręcznej: dziewczyny kontra mamusie, chłopaki kontra tatusiowie. Zwycięskie drużyny rywalizowały o pierwsze miejsce. Niestety mamusie musiały uznać wyższość tatusiów. Gratulacje!

Dziękujemy Michale!

(zdjęcia)

15 października naszą szkołę odwiedził wspaniały gość, artysta, wokalista, twórca zespołu „Ich Troje” Michał Wiśniewski, znany chociażby z takich przebojów jak: „Powiedz”, „Zawsze z tobą chciałbym być”, „Razem, a jednak osobno”, „Keine Grenze”…

Jego spotkanie z uczniami, nauczycielami i rodzicami miało bardzo emocjonalny, wręcz osobisty charakter, dlatego było bardzo poruszające, bo Michał mówił o swoich doświadczeniach, zwycięstwach i porażkach, podkreślając, jak ważni są rodzice w życiu dziecka, jak trzeba ich szanować i kochać, i jak niszczący jest ich brak. Przestrzegł również młodzież przed zjawiskiem hejtu, pokazując na swoim przykładzie, ile jest w nim bezsensownego zła i nienawiści i jak niszczy on życie innych ludzi. Prosił także, by dzieci oraz młodzież uważali na to, co piszą i czytają w sieci, ponieważ konsekwencje często „głupich” wpisów mogą być dramatyczne.

Michał namawiał wszystkich, by mieli odwagę być sobą, by nie poddawać się przeciwnościom, przeszkodom i dostrzegać w życiu to, co jest naprawdę ważne i cenne. Zebrani zadawali mu pytania o życie, twórczość, dzieci, dzielili się własnymi doświadczeniami, by lepiej poznać artystę, który niewątpliwie swoją postawą, sposobem myślenia, wrażliwością zaskoczył kilku obecnych na sali sceptyków, pokazując klasę samą w sobie.

Na koniec podarował przywiezione przez siebie prezenty, a rodzicom bilety na koncert.

Ostatnia część spotkania miała już spontaniczny charakter, były zdjęcia, luźne rozmowy oraz  wyrazy uznania.

                                                                                        Pasowanie pierwszoklasistów

                                                                                                           (zdjęcia)

 

W dniu 16 października 2019 roku odbyła się w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzycku Wielkim uroczystość „Pasowania na ucznia pierwszej klasy”. W pasowaniu uczestniczyli uczniowie I klasy z rodzicami, zaproszeni goście, dyrektor szkoły, nauczyciele  i uczniowie pozostałych klas naszej szkoły.

         Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, uczniowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy przygotowane przez wychowawcę klasy oraz symboliczne upominki. Rada Rodziców jak zwykle ufundowała dla pierwszaków  wyprawki. Tradycyjnie miały miejsce okolicznościowe życzenia i pamiątkowe upominki składane przez uczniów starszych klas naszej szkoły młodszym koleżankom i kolegom. Pierwszaki zaprezentowały się także w swoim pierwszym na forum społeczności szkolnej programie artystycznym.

         Następnie wszyscy przeszli pod lipę, gdzie miało miejsce pasowanie na uczniów I klasy symbolicznym „ogromnym ołówkiem” dokonane przez Dyrektora Szkoły.

         Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni goście, uczniowie klasy pierwszej ich rodzice oraz nauczyciele spotkali się na wspólnym poczęstunku, który przygotowały mamy pierwszaków.

Uczniowie I klasy z pewnością będą długo pamiętać dzień pasowania.

DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

15 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Zadaniem uczniów było przynieść ulubionego pluszową zabawkę. Można było zakupić babeczkę przygotowaną przez uczniów. Na jednej z przerw wszyscy tańczyliśmy wspólnie dla Kubusia. Do zabawy włączali się najmłodsi jak i najstarsi razem z nauczycielami.

Dzień Edukacji Narodowej
(zdjęcia)

Dzień Nauczyciela obchodzony jest co roku 14 października. Data ta jest nieprzypadkowa, upamiętnia bowiem rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowania jej przez Sejm Rozbiorowy właśnie 14 października 1773 roku. Stąd jest to Dzień Edukacji Narodowej.
-"
Dzień Edukacji Narodowej to jeden z tych dni w trakcie roku, kiedy uwaga nas wszystkich skupia się na polskiej szkole, na nauczycielach, na uczniach. To jest dzień, w którym na szczęście wszyscy polskiej szkole dobrze życzą. Życzą, aby nauczyciele pracowali jak najlepiej, aby byli zadowoleni ze swojej pracy i aby efekty tej pracy przynosiły dobre efekty, aby dzieci i młodzież uczący się w naszych szkołach byli zadowoleni, ale także zdobywali nowe umiejętności" – powiedział minister Piontkowski.

 

                                                                                 SUKCES TRZECIOKLASISTÓW

                                                                                                   (zdjęcia)

11 października chłopcy z klasy 3 wzięli udział w Gminnym Turnieju Piłki Ręcznej. W szranki stanęło sześć drużyn: trzy z SP Włoszakowice, drużyna ze Starkowa i drużyna z Jezierzyc Kościelnych. Chłopacy rozegrali cztery mecze- wszystkie zwycięskie! Nic dziwnego, że po tak wspaniałej walce zajęli I miejsce. Gole dla naszej drużyny strzelili: Adam Deluga, Michał Cichoszewski, Wojtek Schmidt i Darek Kowalski.

Wszystkim chłopakom z klasy 3 serdecznie gratulujemy i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

Krzycko pamięta – 17 września!

„I święcić będą nam potomni po 1 września 17…”

Jacek Kaczmarski

Dnia 17 września 2019 r. pod pomnikiem „Poległym za Wolność naszą i Waszą” spotkała się grupa mieszkańców, by upamiętnić wkroczenie wojsk sowieckich na ziemie polskie we wrześniu 1939 r. Obecni, wśród których byli: sołtys wsi Krzycko Wielkie N.Walkowiak, dyrektor SP w Krzycku Wielkim L. Barszcz, polonistka B. Leszkowicz-Barszcz, uczennica B. Walkowiak, K. Kurpisz i M. Kurpisz, wspominali postać zamordowanego w Katyniu mieszkańca Krzycka Wielkiego Franciszka Jęśkowiaka.

                                                           
                                                                                                              

Żużlowcy z Krzycka

 

 

 Od kilku lat  żużel w Krzycku (Małym jak i Wielkim) staje się częścią historii tych miejscowości. Nie tylko dlatego, że mieszka tu już legendarny prezes Unii Leszno, czasami pojawia się równie legendarny trener „Byków”, ale i za sprawą wspaniałych juniorów z Krzycka Wielkiego, którzy są nadzieją leszczyńskiego klubu. Zaczęło się od K. Pludry, którego dzieło kontynuuje w Krzyckiej szkole D. Ratajczak: uczestnik finału Indywidualnych Mistrzostw Świata juniorów w Danii, gdzie zajął 6. miejsce, Indywidualnych Mistrzostw Czeskiej Republiki w klasie 250 cc - 3 miejsce indywidualnie i 1 miejsce w parze z Oskarem Paluchem; Pucharu Ekstraligi w Zielonej Górze - 1 miejsce. Obecnie walczy o Puchar Polski z szansami na wygraną (w klasyfikacji generalnej zajmuje 2 miejsce). 
Trzymamy kciuki i życzymy wygranej!
           

 Znalezione obrazy dla zapytania Damian Ratajczak

 

 

 

 

 

 

Obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Krzycku Wielkim

 

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 4:40 wyciem syren, którym towarzyszyła szczególna oprawa zapewniona zarówno przez strażaków z OSP w Krzycku Wielkim, jak i  przez motocyklistów z Leszna, zorganizowanych przez ks. M. Denisiuka i M. Niemczyka. Następnie zgromadzeni wysłuchali archiwalnego nagrania komunikatu Polskiego Radia o wybuchu II Wojny Światowej. Po nim wspólnie odśpiewali hymn państwowy, a poczet sztandarowy wciągnął na maszt biało-czerwoną flagę. Nastrój chwili podkreślił wiersz W. Broniewskiego Żołnierz polski w wykonaniu nauczycielki B. Leszkowicz-Barszcz.

 L. Barszcz powitał zebranych i wyjaśnił, że spotykamy się w Krzycku, by tak jak mieszkańcy w 1939 r. czuwać i z niepokojem oczekiwać tego, co miało się wydarzyć. Ale czuwanie zebranych było tym razem wspominaniem również naszych ofiar, wśród których byli sołtys J. Przeradzki (rozstrzelany 21 października we Włoszakowicach), proboszczowie Węcławski (zmarł na skutek ran odniesionych w czasie kampanii wrześniowej), M. Balcerek (więzień Dachau) oraz F. Jęśkowiak (zamordowany w Katyniu). L. Barszcz dodał, że 1 września symbolizuje również 50 lat braku pełnej suwerenności: to w domyśle 17 września, wygrana wojna, która okazała się przegraną, to czasy wojny domowej, stalinowskiego terroru, Poznański Czerwiec i czasy „miękkiego” socjalizmu. Dodał, że 50 lat musieli Polacy czekać na przełom i możliwość otwartego mówienia, czym naprawdę był 1 września 1939 roku.

L. Barszcz podziękował wszystkim, którzy mimo tak wczesnej pory przybyli pod pomnik na uroczystość organizowaną przez dyrektora, nauczycieli, uczniów i członków OSP w Krzycku Wielkim. Wśród zebranych obecni byli m.in. Wójt Gminy Włoszakowice Robert Kasperczak, Przewodniczący Rady Gminy Włoszakowice Kazimierz Kurpisz, radna Dorota Langner, sołtys Krzycka Wielkiego Natalia Walkowiak, sołtys Sądzi Zenon Poloch, kandydatka na posłankę Joanna Nawrot, przewodnicząca Rady Rodziców Renata Konieczna oraz ks. Marek Denisiuk.

Po tych słowach B. Leszkowicz-Barszcz przypomniała, jak wyglądał 1 września 1939 r. w Krzycku Wielkim, jak wyglądała ucieczka i ewakuacja Polaków, a po dwóch tygodniach ich dramatyczny powrót do domu, by po kilku miesiącach  przeżyć wysiedlenie do Generalnej Guberni. Nauczycielka zaprezentowała także sylwetkę zamordowanego sołtysa i powstańca wielkopolskiego J. Przeradzkiego, jednego z najznamienitszych przedstawicieli naszej społeczności. Mottem do wypowiedzi polonistki krzyckiej szkoły były słowa C. K. Norwida, przepięknie wyśpiewane przez S. Borysa w piosence „Popiół i diament”: „Czy popiół tylko zostanie i zamęt… czy na dnie popiołu zostanie gwiaździsty diament, wiekuistego zwycięstwa zaranie.” I właśnie o takim diamencie mówiła B. Leszkowicz-Barszcz, wydobywając pamięć o nim z zamętu i popiołu II Wojny Światowej.

Po tej opowieści uczniowie: A. Kot oraz C. Homa zarecytowali wiersz W. Broniewskiego „Dwugłos”, którego kluczowymi słowami były: Pogarda, Odwaga i Miłość.

Po recytacji L. Barszcz przypomniał sylwetki wspomnianych już mieszkańców, ale mówił też o tych niemieckich sąsiadach, którzy zachowali się godnie i okazywali pomoc Polakom: wstawiali się za nimi, pomagali ukrywać zwierzęta domowe (relacja K. Kurpisz), ostrzegali (relacja G. Niedźwiedzińska), a nawet bronili wotywnej XIX-wiecznej figury przed zniszczeniem przez rozfanatyzowaną młodzież z Hitlerjugend (relacja ks. M. Balcerek). Jako pedagog zwrócił uwagę na to, jak podatna na manipulację jest młodzież i jak łatwo „niektórym pedagogom” przejąć rząd dusz nad młodymi ludźmi, dlatego tak ważne jest wychowywanie w duchu wolności, braterstwa i miłości.

Na koniec dyrektor wspomniał jeszcze o wstrząsającym epizodzie opowiedzianym przez p. Gertner, to historia „rozstrzelania nierasowych psów” na oczach ich właścicieli w Sądzi.   Dyrektor  szkoły zaproponował upamiętnienie tego wydarzenia, zwracając uwagę na jego symbolikę: mord rozpoczął się bowiem od nierasowych psów, a następni mieli być  nierasowi ludzi.

 Cyryl Homa, recytując fragmenty wiersza K. K. Baczyńskiego „Mazowsze”:  „Gdy w boju padnę, o daj mi imię, moja ty twarda, żołnierska ziemio…” , uwydatnił sens tego spotkania, które przywraca imiona i twarze poległych krzyckich bohaterów.

Po tych słowach głos zabrali zaproszeni gości. Jako pierwszy przemówił Wójt Gminy Włoszakowice p. Robert Kasperczak,  który docenił wagę tego spotkania, chwil zadumy i namysłu nad własną historią, a przede wszystkim docenił odwagę pamiętania o swoich bliskich i czytania ich życia z perspektywy wielkiej historii. „To budujące i ważne” – powiedział.

Następnie głos zabrała J. Nawrot, która również podziękowała za te lokalne obchody i pamięć o bohaterach i ofiarach.

Po wystąpieniach gości B. Leszkowicz-Barszcz nawiązała do motta znajdującego się na pomniku „ Poległym za Naszą i Waszą Wolność”, podkreślając, że spotkaliśmy się nie przeciwko komuś, ale w imię prawdy i miłości, w imię umiłowania wolności. Ponieważ represje nazistowskie dotknęły w sposób szczególny powstańców wielkopolskich i ich rodziny, miejscową inteligencję i działaczy społecznych spotkanie zakończyła wspólna modlitwa za wszystkich poległych za sprawę narodową. Poprzedziła ją  „Litania pielgrzymska” A. Mickiewicza zaśpiewana przez Cz. Niemena: „Przez rany, łzy i cierpienia wszystkich niewolników, wygnańców, i pielgrzymów Polskich. Wybaw nas Panie.”

Uroczystość zakończyło przesłanie z wiersza W. Broniewskiego: „Miną lata, zdeptany będzie przez prawo łeb węża/ Może we wrogu odnajdziemy brata/ Może sercami będziemy zwyciężać.”, a słowa piosenki M. Grechuty „Wolność” wspaniale oddały ducha i ideę naszego spotkania:

„Wolność to diament do oszlifowania
A zabłyśnie blaskiem nie do opisania.”


 


Rok szkolny 2018/2019

 

Podsumowanie roku sportowego 2018/2019

 

    Mijający rok szkolny należy zaliczyć za niezwykle udany. Podobnie jak w roku ubiegłym nasi uczniowie reprezentowali nasza szkołę na szczeblu gminnym, powiatowym i rejonowym wywalczając dla szkoły 1 miejsce w gminie w rywalizacji pomiędzy wszystkimi szkołami gminy. Nagrodą za to jest możliwość zakupu sprzętu sportowego dla szkoły za kwotę 2 000 zł. Nagrodę ufundował Urząd Gminy Włoszakowice.

    Do czołowych sportowców zaliczyć można:
Daniela Hałupkę, Kacpra Tyczyńskiego, Oskara Kulasa, Krystiana Białasika, Oskara Ratajczaka, Amadeusza Walkowiaka, Alana Malepszego. Wymienieni uczniowie zostali uhonorowani  specjalnymi nagrodami ufundowanymi przez firmę WernerKenkel w Krzycku Wielkim.

    Sportowcami szkoły zostali: w kategorii młodszej - Wiktoria Michalak, w kategorii starszej - Alan Malepszy

 

Gminny Turniej Piłki Ręcznej

(zdjęcia)

    W dniu 13 czerwca 2019 r. na sali we Włoszakowicach zorganizowany został Gminny Turniej Piłki Ręcznej dziewcząt i chłopców.

Nasze drużyna wywalczyły dwa pierwsze miejsca! Gratulacje!

 

Gminny Turniej Piłki Nożnej "Orlik 2019"

 (zdjęcia)

           W dniu 4 czerwca na Orliku w Krzycku Wielkim zorganizowaliśmy gminny turniej piłki nożnej dla dziewcząt. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje Bukówca Górnego, Włoszakowic i Krzycka Wielkiego. Nasze dziewczęta zajęły 1 miejsce, 2 - SP Włoszakowice, 3 - SP Bukówiec Górny

 

 

Gminny Turniej Siatkówki

 (zdjęcia)


            W dniu 24 maja, we Włoszakowicach zorganizowany został gminny turniej siatkówki dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach

brały udział cztery szkoły.            Nasze reprezentacje zajęły:

dziewczęta miejsce 2

chłopcy miejsce 1

Brawo!

 

 

Finał szkolnego MasterChefa

 (zdjęcia)


            23 maja 2019 roku odbył się finał I-szej edycji szkolnego MasterChefa. W zmaganiach brały udział uczennice:

- Aleksandra Grygiel (klasa 6)- Eliza Lorenz (klasa 6)

- Marta Mejza (klasa 8)

- Julia Kostrowska (klasa 8).

            Uczestniczki musiały wykonać przystawkę (własnego pomysłu), danie główne (baza to gulasz ) oraz deser (tiramisu). Mogły korzystać z różnych, wystawionych produktów. Liczył się na pierwszym miejscu smak, następnie podanie i inwencja twórcza uczestniczek. Całość przygotowała i prowadziła pani Grażyna Szymańska z pomocą pani Marii Piskorz, które zasiadły także w jury, a przy ocenie pomogła im  pani Magdalena Wojtyna.

            Po wnikliwej ocenie przygotowanych dań, pierwszym szkolnym MasterChefem 2019 została Eliza Lorenz i w nagrodę otrzymała frytownicę ufundowaną przez sklep MyCenter z Włoszakowic.

            Natomiast WiceMasterChefem 2019 została Julia Kostrowska, a nagrodę, piękną książkę z polskimi przepisami ufundowała restauracja „Stodoła” z Bukówca Gornego. Sponsorami nagród były również Grażyna Szymańska oraz Maria Piskorz.

            Gratulacje!

 

 

Rozszerzenie ścieżki przyrodniczej


 

            Postanowiliśmy, że wokół szkoły stworzymy ścieżkę przyrodniczą. Mamy piękne okazy drzew, które kolejno oznaczamy i opisujemy, aby każdy uczeń mógł go nazwać i poznał więcej wiadomości na jego temat. Przed wejściem do szkoły, mamy piękny okaz sosny czarnej.

            W dniu „Patronki Szkoły”, 23 maja, została odsłonięta tablica informacyjna, którą wykonało Nadleśnictwo Włoszakowice, z pomocą pana Marka Wąsowicza, a zabezpieczenia jej i umocowania podjął się SKR Włoszakowice, a zwłaszcza pan Kazimierz Kurpisz. Po plebiscycie uczniów na imię dla sosny wybrano „Sosna Radosna”, które zaproponowała uczennica Aleksandra Pawlak.

            Dbajmy o nasze piękne drzewa, gdyż wiemy jaką wartość mają dla każdego z nas.

 

 

Niezwykła wystawa

(zdjęcia)


            

Przez ponad tydzień uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z wystawą prac plastycznych uczennicy klasy ósmej – Mai Błaszkowskiej.

            Impulsem do wystawy stał się, przeprowadzony dwa lata temu przez siostrę Wiktorię, w ramach zadania domowego z języka polskiego, wywiad z ciekawą osobą. Dołączone do niego prace wywarły na czytających ogromne wrażenie i utwierdziły przekonaniu, że rysunki powinny ujrzeć światło dzienne.

            Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej rodziny państwa Baszkowskich powstała imponująca wystawa prac Mai. Rysunki wzbudziły duże zainteresowanie nie tylko uczniów, nauczycieli i rodziców, ale także mieszkańców naszych miejscowości, biorących udział w wyborach do Europarlamentu.

            Choć sama autorka z wielką skromnością wypowiadała się o swoich pracach, wystawa spowodowała, że już kilkoro uczniów przyniosło swoje prace, pytając, czy zasługują na taką wystawę.

 

 

 

Konkurs kulinarny „MasterCheff”

 (zdjęcia)

            Pierwszy raz w naszej szkole odbywa się konkurs kulinarny „MasterChef”. Przystąpili do niego następujący  uczniowie: Eliza Lorenz (kl.6), Ola Grygiel (kl.6), Olga Bogacz (kl.6), Maks Nabywaniec (kl.6), Marta Mejza (kl.8), Julia Kostrowska (kl.8) i Amadeusz Walkowiak (kl.8). Każdy uczestnik musiał wykonać wybrane przez siebie danie główne oraz deser.  Dania przygotowane przez wszystkich uczestników były bardzo smaczne i ciekawe, do tego bardzo pięknie podane. Wszyscy się świetnie spisali i jury miało naprawdę bardzo trudny wybór. Jednak do ścisłego finału, który odbędzie się 23 maja przeszli: Marta Mejza, Julia Kostrowska, Ola Grygiel i Eliza Lorenz. Życzymy im powodzenia.

 

 

 

 

 

 
„Przerwa na czytanie”

            (zdjęcia)

10 maja 2019 roku uczniowie, nauczyciele, pracownicy naszej szkoły oraz rodzice wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”.

            Wiktoria Błaszkowska z klasy 3 gimnazjum zaprojektowała i wykonała piękny plakat, propagujący w naszej szkole zarówno „Tydzień Bibliotek”, jak i akcję czytelniczą.

            Tego dnia już przed lekcjami do udziału w akcji zachęcał pan Dyrektor, czytając książki z grupą uczniów.

            Na trzeciej i czwartej przerwie uczniowie, do których dołączyli wychowawcy, nauczyciele i rodzice, czytali w wybranych przez siebie miejscach ulubione książki. Czytaniu towarzyszyły również transparenty i plakaty z hasłami zachęcającymi do czytania książek, np.:

„Kiedy książki czytasz,/ każdą chwilą się zachwycasz”.

„Pierwszaki książki czytają/ i w ten sposób świat poznają.”

„1,2,3 – klasa do czytania – to my!”

„Klasa ósma w naszej szkole/ czyta książki w pełnym zespole.”

             W akcji wzięły udział 202 osoby! Uczniom bardzo spodobał się taki sposób spędzania przerw międzylekcyjnych, dzięki któremu na nowo odkryli radość czytania, znaleźli przyjazne miejsca do czytania w szkole i wokół niej, np. na trawnikach, przed wejściem do szkoły, na boiskach, w cieniu wierzby czy pod szkolną lipą Roztulanką.

Gminny Plebiscyt Sportowy

Czwartkowy wieczór 7 marca upłynął w reprezentacyjnej Sali Trójkątnej włoszakowickiego Pałacu Sułkowskich pod znakiem Gali Sportu podsumowującej Plebiscyt Sportowy 2019. Impreza, której głównym organizatorem był Gminy Ośrodek Sportu i Rekreacji, odbyła się już po raz trzeci.

            Uroczystą galę poprowadził kierownik GOSiR Arkadiusz Szymczak, który w imieniu wójta gminy Włoszakowice Roberta Kasperczaka przywitał wszystkich zaproszonych gości: radnych gminy z przewodniczącym Kazimierzem Kurpiszem na czele, sekretarz gminy Karolinę Chlebowską, dyrektorów okolicznych szkół, uczestników plebiscytu, członków kapituły oraz pozostałych zgromadzonych.

            W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, aby zostać laureatem Plebiscytu Sportowego należało przejść dwa etapy. Pierwszy z nich – niezmiennie – polegał na wybraniu (spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów) reprezentantów pięciu konkursowych kategorii. Pewne zmiany nastąpiły dopiero w drugim etapie, w którym poza tradycyjnym głosowaniem sms, swoje głosy (nie znając wyników głosowania sms) oddawała również specjalnie powołana Kapituła Plebiscytu Sportowego. Każdy z jej członków ustalał swoją subiektywną hierarchię uczestników, od pierwszego do ostatniego miejsca (za pierwsze miejsce przyznając 10 pkt, za drugie 9 itd.). Po zsumowaniu wszystkich głosów ustalano procentowy wynik każdego kandydata w stosunku do całości (podobnie jak w przypadku głosowania sms). Na koniec uśredniano otrzymane wyniki, wyłaniając laureatów poszczególnych kategorii.

W skład kapituły wchodzili: Robert Kasperczak, Daniel Piasecki, Dariusz Walczak, Marcin Ginter, Grzegorz Piskorz, Grzegorz Trojanowski, Jan Husiatyński, Kazimierz Jankowiak, Marek Wąsowicz, Bogdan Sujecki, Henryk Kiciński, Rafał Jagodzik, Marek Kot, Leszek Jagodzik, Henryk Jagodzik, Grzegorz Mierzyński, Wiesława Walkowska, Tomasz Gorwa, Jan Kot i Arkadiusz Szymczak.

            Sportowcem Roku 2018 został Piotr Mierzyński. Nagrodę w jego imieniu odebrał ojciec Grzegorz Mierzyński. Na kolejnych miejscach uplasowali się:

Krzysztof Dąbkowski

Dawid Lipowy

Mikołaj Poloch

Przemysław Jankowiak

Marta Mierzyńska

Tomasz Pawłowski

Łukasz Hałupka

Artur Krawczyk

Piotr Mądrzak

Liczba głosów sms oddanych w tej kategorii to 1015.

            Młodzieżowcem Roku 2018 (dzieci do 18 roku życia) została Klaudia Kicińska. Na kolejnych miejscach uplasowali się:

Jagoda Grześkowiak

Eryk Nowak

Jakub Bednarczyk

Alan Malepszy

Karolina Janiszewska

Kacper Pludra

Blanka Mierzyńska

Damian Ratajczak

Bartosz Kubacki

Amadeusz Wróblewski

Filip Kaminiarz

Liczba głosów sms oddanych w tej kategorii to 2202.

            Warto zauważyć, że spośród nominowanych młodzieżowców, połowa (6) to wychowankowie naszej szkoły w Krzycku Wielkim.

            Trenerem Roku 2018 został Tomasz Gorwa. Nagrodę w jego imieniu odebrała Klaudia Kicińska. Na kolejnych miejscach uplasowali się:

Łukasz Stachowiak

Jacek Matecki

Hubert Szkudelski

Bartłomiej Budner

Jędrzej Zając

Liczba głosów sms oddanych w tej kategorii to 768.

            Działaczem Roku 2018 został Sebastian Piotrowski. Nagrodę w jego imieniu odebrał Marius Sujecki. Na kolejnych miejscach uplasowali się:

Piotr Majchrzak

Krzysztof Kaczmarek

Barbara Dąbkowska

Wiesława Walkowska

Grzegorz Trojanowski

Leszek Jagodzik

Liczba głosów sms oddanych w tej kategorii to 719

            Drużyną Roku 2018 został UKS Sokolik z Bukówca Górna. Nagrodę w imieniu drużyny odebrał trener Łukasz Stachowiak wraz z zawodniczką Aldoną Kot. Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące zespoły:

UKS ZSO Włoszakowice

SPR Włoszakowice Junior Młodszy

Grotniki Team

SPR Włoszakowice Młodzik

GKS Włoszakowice Junior Młodszy

SPR Włoszakowice Dzieci

Liczba głosów sms oddanych w tej kategorii to 471

            Tak jak w poprzednim roku przyznano również dwie Nagrody Specjalne za działalność na rzecz lokalnego sportu. Otrzymali je Antoni Kaczmarek, wieloletni dyrektor szkół w Bukówcu Górnym i Dłużynie oraz nauczyciel wychowania fizycznego, oraz Ryszard Łopusiewicz – nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice, który przez 28 lat kierowania tą instytucją wspierał finansowo i organizacyjnie wiele imprez sportowych i rekreacyjnych.

Pod koniec gali wójt Robert Kasperczak wygłosił okolicznościowe przemówienie, gratulując w nim wszystkim nagrodzonym. Głos zabrała również radna Irena Przezbór, która wręczyła Arkadiuszowi Szymczakowi „złoty mikrofon” za profesjonalne poprowadzenie imprezy. Warto wspomnieć, że o oprawę muzyczną wydarzenia zadbał miejscowy zespół Bedrock Blues.

D.J, A. Szymczak

 

 

Szkolna Grupa Wsparcia Rodziców

 

Z inicjatywy rodziców i p. dyrektora zawiązała się w szkole Grupa Wsparcia, której celem jest organizowanie spotkań rodziców, w czasie których wymieniają się i dzielą oni swoją wiedzą, doświadczeniami w radzeniu sobie z trudnościami, takimi jak choroba dziecka czy trudności w nauce. Najważniejsze jest to, by rodzice czuli, że nie są samotni, że mogą spotkać się z innymi rodzicami i porozmawiać o swoich problemach, a także uwrażliwić szkołę na pewne sytuacje, zagrożenia czy niebezpieczeństwa. Pierwsze spotkanie uświadomiło wszystkim, jak ważna jest to inicjatywa i że rodzic, szczęśliwy rodzic, jest jednym z kluczy do sukcesu edukacyjnego dziecka (rozumianego bardzo szeroko).

LB

 

 

Zajęcia artystyczno- ekspresyjne, czyli sztuka, kreacja i artterapia

 

W krzyckiej szkole rozpoczęły się zajęcia artystyczne, które prowadzi p. Angelika Krall-Świetlik, a ich opiekunem dydaktycznym jest p. Barbara Leszkowicz-Barszcz. Co drugi czwartek spotykają się uczniowie z artystką, by rozwijać swoją wrażliwość, uczyć się ekspresji i kreatywności, łączyć sztukę wysoką z użytkową, stąd malowanie poduszek, koszulek, tworzenie dzieł bliskich każdemu uczestnikowi.

LB

 

Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej klas 4 - 6

(zdjęcia)

    Turniej miał miejsce we Włoszakowicach w dniach 21 lutego 2019.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna dziewcząt z naszej szkoły, a chłopcy miejsce 2 - gratulacje!Od św. Walentego do Andrzeja Krzyckiego

(Walentynki w krzyckiej szkole)

(zdjęcia

)            W tym roku „Walentynki” miały w krzyckiej szkole szczególny charakter, ponieważ tego dnia prawie wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na czerwono, a Rada Rodziców przygotowała słodkie niespodzianki. Nie zapomniano o patronie, którego wspaniały i stary obraz (słynący z cudownych uzdrowień) znajduje się w krzyckim kościele. Przypomniano o działającym w parafii Bractwie św. Walentego, który opiekował się chorymi i niósł miłosierdzie.

Tego dnia już z samego rana uczniów witała p. Alicja Kaczmarek (opiekunka Samorządu Uczniowskiego), która zbierała pocztę walentynkową. Nowa tradycja pozwala bowiem widzieć w miłości również jej wymiar czysto ludzki, radość i zabawę. Ale Dzień Zakochanych jest bardzo bliski naszej społeczności także ze względu na prymasa Andrzeja Krzyckiego, który jako pierwszy Polak pisał wspaniałe – oczywiście po łacinie – wiersze miłosne. Przypomniały je uczennice klasy szóstej w czasie happeningu na dużej przerwie, recytując z p. dyrektorem utwory Criciusa. Punktem kulminacyjnym były oczywiście „walentynki” wręczane przez uczennice gimnazjum.

 

 

 

Radość i dramat

zdjęcia

W poniedziałek 28 stycznia 2019 r. odbył się w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej apel podsumowujący 27 Finał WOŚP i tragiczne wydarzenia w Gdańsku. Na początku dyrektor Leszek Barszcz podziękował wszystkim uczniom za wspaniały spontaniczny udział w 27-Finale, aktywność, wrażliwość i współtworzenie wyjątkowego wydarzenia. Podziękował głównym organizatorom: p. Alicji Kaczmarek, p. Izabeli Górnej, p. Grzegorzowi Piskorzowi i przewodniczącej Rady Rodziców p. Renacie Koniecznej za zaangażowanie i nadzorowanie całego projektu. Podziękował także OSP w Krzycku Wielkim za wielkie zaangażowanie, rodzicom, bez udziału których niemożliwa byłaby ta impreza, oraz nauczycielom, którzy wsparli działania Orkiestry: p. Barbarze Leszkowicz-Barszcz i Joannie Dolczewskiej.

Następnie p. Alicja Kaczmarek poinformowała uczniów o zebranej kwocie, wyniku licytacji oraz wręczyła wolontariuszom dyplomy i podziękowania.

Drugą część spotkania rozpoczął p. Dyrektor od nawiązania do tego, co stało się w Gdańsku, czyli zabójstwa prezydenta tego miasta, a zarazem wolontariusza WOŚP Pawła Adamowicza. To wstrząsające wydarzenie położyło się cieniem na wspaniałą, pokojową dobroczynną imprezę. To zamach na ideały SOLIDARNOŚCI, pokojowej rewolucji zmieniającej „oblicze nie tylko tej ziemi”. Dlatego tak ważne jest, żeby być wyczulonym na nienawiść, by chronić tolerancję, wolność i godność człowieka, by nie dać się zniewolić złu, przemocy wobec innych. Dyrektor przypomniał, że wolni ludzie, wolni Polacy to nasze wielkie dziedzictwo, którego jednym z najważniejszych fundamentów jest wielka idea miłosierdzia. Dodał także, że wśród nauczycieli jest kilku, którzy czynnie włączyli się w latach 80-tych w walkę o wolną Polskę, dlatego tak ważne jest ich zdaniem chronienie dziedzictwa SOLIDARNOŚCI, do którego należy także orkiestra.

Pan Dyrektor zapowiedział również, że w szkolnym muzeum stworzymy ekspozycję poświęconą mieszkańcom, którzy w latach 80 walczyli o wolną Polskę, by idee solidarności na trwałe zagościły w polskiej szkole.

Do wystąpienia p. Dyrektora nawiązała p. Renata Konieczna, przewodnicząca Rady Rodziców, która powiedziała, że właśnie wolontariat, działanie dla dobra innych, myślenie o najsłabszych i najbardziej pokrzywdzonych przez los jest najpiękniejszą odpowiedzią na to, co się wydarzyło w Gdańsku. Czynienie dobra czyni nas ludzkimi, dlatego zapowiedziała wspieranie funkcjonowanie wolontariatu w szkole.

Po tym wystąpieniu p. Dyrektor jeszcze raz podziękował wszystkim za stworzenie wyjątkowego wydarzenia, podkreślił, że jest dumny z postawy zarówno uczniów jak i nauczycieli oraz rodziców.

 

 

WOŚP 2019

(zdjęcia)

    

            Tegoroczna „Orkiestra” w Krzycku Wielkim pod każdym względem była wyjątkowa, a jej skala i charakter zaskoczyły wszystkich. Wielkie granie rozpoczęło się już o 13:00 turniejem tenisa stołowego, który prowadził p. Grzegorz Piskorz. Jednym z uczestników był Wójt Gminy Włoszakowice p. Robert Kasperczak. O 15:00 rozpoczęło się zasadnicza część imprezy, którą prowadziła p. Alicja Kaczmarek z p. Izabelą Górną. Wszystkich zebranych powitał dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej p. dr Leszek Barszcz wraz z przewodniczącą Rady Rodziców p. Renatą Konieczną, przypominając nie tylko o celu, ale i o idei wolności, tolerancji, solidarności, z których zrodziła się „Orkiestra”.

Pierwszym punktem programu był pokaz zasad udzielania pierwszej pomocy, który prowadził p. Szymon Pracharczyk (OSP Krzycko Wielkie) – prosty i czytelny przekaz wzbudził duże zainteresowania (zebrani mogli później sami ćwiczyć – pod kierunkiem prelegenta - na fantomie resuscytację).  

Następnie zaprezentowały się znakomite „Sokoliki” z Bukówca Górnego, które prowadził p. Dariusz Wandolski. Wspaniały poziom i profesjonalizm zachwycił zebranych. Kolejną część stanowił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej 'BLUE BRASS BAND' z Włoszakowic wraz z wszystkimi sekcjami „Mażoretek TWINS”, których popisy również wzbudziły podziw uczestników imprezy.

            Kolejnym punktem programu był, zorganizowany przez strażaków z OSP w Krzycku Wielkim (Macieja Płócienniczaka i Mariusza Kniewla), pokaz, jak chronić się przed działaniem czadu i jaką rolę odgrywają czujniki. W tym celu przygotowano specjalne mini-laboratorium, w którym można było zobaczyć, jak funkcjonuje w pomieszczeniach zamkniętych wentylacja, jak rozchodzi się czad i co trzeba w praktyce zrobić, by uchronić się przed zatruciem. Po pokazie można było podejść do prelegentów i dokładnie zapoznać się z tematem. Inną atrakcją przygotowaną przez strażaków dla dzieci była możliwość przejazdu samochodem strażackim.

W czasie trwania „Orkiestry” można było kupić kawę i ciasto, które przygotowali rodzice uczniów naszej szkoły, można było zrobić sobie zdjęcie w fotobudce zbudowanej przez Stowarzyszenie „Krzycka Wyspa Marzeń” (p. Milena Hermanowicz), zwiedzić szkolne muzeum, po którym oprowadzała p. Barbara Leszkowicz-Barszcz czy usiąść na prawdziwym motocyklu żużlowym naszego ucznia Damiana Ratajczaka – utalentowanego juniora „Byków”.  

Na scenie w tym czasie występowali uczniowie naszej szkoły, którzy zgłosili się do konkursu z cyklu „Mam talent”. Do udziału w nim zgłosiło się 30 uczestników, których występy oceniało jury. Były popisy wokalne, taneczne, instrumentalne i kabaretowe. Pierwsze miejsce zajął kabaret szkolny (Kamil Łukaszewski, Cyryl Homa, Kamila Wańska, Damian Ratajczak i Mikołaj Majchrzak), drugie – Kamil Łukaszewski (za rolę Mariolki), trzecie Marika Rachmajda – za wykonanie piosenki.

Kulminacyjnym punktem „Orkiestry” były licytacje, które w tym roku miały rekordowy charakter – 1600 zł.

Orkiestra skończyła grać w Krzycku około godz. 19:00. Pani Alicja Kaczmarek podziękowała wszystkim uczestnikom, darczyńcom, współorganizatorom za udział, pracę i okazane serce. Wszyscy tego dnia czuli satysfakcję, że impreza – 27 Finał miał wyjątkową oprawę i klimat. Udało się zebrać 8000 zł., ale równie ważna była atmosfera przyjaźni, otwartości i radości.

Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy wspierali ten wyjątkowy 27 FINAŁ WOŚP w Krzycku Wielkim:

·         „Strefa Dobrego Smaku”

·         „Stodoła”

·         „Riposta”

·         „Orchidea” – Daria Tyrała

·         Katarzyna Weiss

·         „Odnowa” – Anna Kenkel

·         Szymon Przezbór

·         „Szoguny”

·         „Góra Wrażeń” – Dariusz Piskorz

·         „Grom” – Dominik Tyczyński

·         MatBud – Mateusz Kubiak

·         AMD – drukarnia Andrzej Martynów

·         Nadleśnictwo Włoszakowice

·         Bank Spółdzielczy Włoszakowice

·         Apteka „Lawenda” – Liliana Budzińska

·         „WidziMisię” – Anna Kenkel

·         „Werner Kenkel” Spółka z o.o.

·         Wytwórnia Opakowań – Wojciech Kenkel

·         Piotr Rusiecki

·         Alicja i Ryszard Wielebscy

·         Zyta i Jacek Frankowscy

 

    Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i tym razem impreza cieszyła się olbrzymią popularnością i zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krzycka Wielkiego jak i okolicznych miejscowości.

    W otwartym turnieju tenisa stołowego udział wzięło 18 zawodników, w tym jednym z grających w turnieju był wójt gminy Włoszakowice p. Robert Kasperczak.

Turniej wygrał (w kat. starszej) Grzegorz Woźniak, na drugim miejscu uplasował się Sebastian Piotrowski, a na trzecim Arkadiusz Poloch. W kat. młodszej 1 miejsce zajął Paweł Skrzypczak, 2 - Kacper Ratajczak, 3 - Dominik Skrzypczak.

    Sumę, którą udało się nam zebrać w ramach zorganizowanej imprezy to kwota ponad 8 tyś. złotych. Dziękujemy wszystkim organizatorom oraz uczestnikom.

 Stypendia

    W dniu 11 stycznia 2019 r. na uroczystym apelu wręczone zostały najlepszym uczniom stypendia za wyniki w nauce za pierwszy semestr tego roku szkolnego. Nagrody pieniężne uzyskali:

Martyna Zielnica - kl. 5b - średnia 5,38

Łukasz Rydlichowski - kl. 6 - średnia 5,32

Natalia Pawłowska - kl. 6 - średnia 5,25

Amelia Wiśniewska - kl. 6 - średnia 5,16

Kamil Łukaszewski - kl. 7 - średnia 5,39

Cyryl Homa - kl. 7 - średnia 5,2

   Gratulujemy!! i życzymy równie dobrych wyników na koniec roku szkolnego. Warto również zauważyć, że wielu naszych uczniów było bardzo blisko granicy od której otrzymuję się stypendium. Mamy nadzieję, że również oni na końcu roku szkolnego uzyskają średnią 5,2 lub wyższą :).

 

 

 

 

 

 

 Jasełka

    (zdjęcia)

   Dzień 21 grudnia 2018 roku (piątek) nie był takim zwykłym dniem nauki szkolnej. Od rana dawało się odczuć odświętną atmosferę, inaczej ubrani uczniowie, zapachy potraw, gwar i pośpiech. Właśnie w tym dniu - ostatnim przed przerwą świąteczną miały się dziać podniosłe rzeczy. Cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali wiejskiej, gdzie uczniowie klasy 6 wystawili wspaniałe jasełka pod kierownictwem p. Tomasza Dyby. Uroczystość uświetniały kolędy śpiewane przez  chór szkolny pod kierownictwem p. Izabeli Górnej.

   Po jasełkach głos zabrał ks. kanonik Artur Rembalski oraz dyrektor szkoły p. dr Leszek Barszcz. Po nich nastąpiła chwila rozstrzygnięcia konkursów świątecznych, a następnie wszyscy wszystkim składali życzenia dzieląc się opłatkiem.

 
Gminny Turniej Tenisa Stołowego kl. 4-6

(zdjęcia)

       W dniu 18 grudnia zorganizowany został w naszej szkole kolejny turniej , tym razem dla uczniów klas młodszych (4 - 6 ). Tym razem przybyły reprezentacje szkół: Bukówiec Górny, Dłużyna, Krzycko Wielkie, Włoszakowice. Dla najlepszych zawodników ufundowane zostały przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach medale i puchary, które wręczył dyrektor szkoły p. dr Leszek Barszcz.

Wyniki:

kat. dziewczęta

1 miejsce - Iga Linka (Włoszakowice)
2 - Magdalena Ratajczak (Krzycko W.)
3 - Wiktoria Michalak (Krzycko W.)
4 - Amelia Wiśniewska (Krzycko W.)
5 - Maja Wawrzyniak (Włoszakowice)
6 - Antonina Mocek (Bukówiec G.)
8 - Daria Borowczak (Dłużna)
8 - Nadia Szady (Bukówiec G.)
10 - Marta Kiełczewska (Bukówiec G.)
10 - Roksana Pukacka (Dłużyna)

kat. chłopcy

1 miejsce - Paweł Skrzypczak (Krzycko Wielkie)
2 - Nikodem Ratajszczak (Dłużyna)
3 - Kacper Rachmajda (Krzycko W.)
4 - Piotr Łeszyk (Krzycko W.)
5 - Igor Praiss (Bukówiec G.)
6 - Kamil Kaczmarek (Bukówic G.)
7 - Krystian Dudziński (Dłużyna)
8 - Krystian Poloch (Bukówiec G.)
9 - Rafał Tyl (Włoszakowice)
10 - Oskar Ratajczak (Dłużyna)
11 - Jakub Anklewicz (Włoszakowice)

 


Gminny Turniej Tenisa Stołowego kl. 7 - 3 g.

(zdjęcia)

        W dniu 17 grudnia 2018 r. zorganizowany został w naszej szkole Gminny Turniej Tenisa Stołowego klas starszych. W rozgrywkach brali udział uczniowie z pięciu szkół w naszej gminie: Bukówca Górnego, Dłużyny, Jezierzyc Kościelnych, Krzycka Wielkiego i Włoszakowic. Nagrody w postaci pamiątkowych pucharów i medali ufundował Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, a wręczał je osobiście wójt Gminy Włoszakowice p. Robert Kasperczak.

Wyniki:

kat. dziewcząt - 1 miejsce Marika Walkowiak - S.P. Krzycko Wielkie
2 - Natalia Szulc - S.P. Dłużyna
3 - Marta Mejza - S.P. Krzycko Wielkie
4 - Oliwia Szady - S.P. Krzycko Wielkie
5 - Tamara Andrzejewska - S.P. Dłużyna
6 - Nina Mądrzak - S.P. Włoszakowice
7 - Monika Grabsztynowicz - S.P. Włoszakowice
9 - Agnieszka Grabsztynowicz  - S.P. Włoszakowice
9 - Natalia Łupacka - S.P. Dłużyna
10 - Nadia Lipowa - S.P. Bukówiec Górny
12 - Domika Grycz - S.P. Bukówiec Górny
12 - Aleksandra Wojciechowska - S.P. Bukówiec Górny

kat. chłopców - 1 miejsce  Jakub Szykulski - S.P. Jezierzyce Kościelne
2 - Kacper Ratajczak - S.P. Krzycko Wielkie
3 - Kacper Waligóra - S.P. Krzycko Wielkie
4 - Marek Lipowy - S.P. Bukówiec Górny
5 - Marcin Nowaczyk - S.P. Krzycko Wielkie
6 - Antoni Gregor - S.P.Włoszakowice
7 - Szymon Pieśniak S.P. Dłużyna
8 - Bartek Pukacki S.P. Dłużyna
9 - Bogdan Maciąg S.P. Włoszakowice
10 - Bartosz Stępczak S.P. Bukówiec Górny.
11- Błażej Kot S.P. Bukówiec Górny

 

 


Nasi uczniowie
z których jesteśmy dumni!


Kamila Wańska


 

            W wieku 7 lat zaczęłam swoją przygodę z Taekwondo Olimpijskim w klubie UKS Dragon Długie Stare. Moim trenerem jest Tomasz Gorwa (4 Dan).
Przez kolejne lata zdobywałam coraz większe umiejętności i co roku zdawałam egzamin na stopnie uczniowskie (pas biały, żółty, zielony, niebieski, czerwony).
Jednym z największych moich osiągnięć jest 1 miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w swojej kategorii.
            4 listopada 2018 roku zdałam egzamin na stopień mistrzowski 1 Dan(czarny pas). Moim egzaminatorem był Prezes Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego Pan Artur Chmielarz (6 Dan).

Należy też wspomnieć, że Kamila należy do jednych z najlepszych sportowców naszej szkoły (reprezentuje szkołę w wielu dyscyplinach sportowych, również w piłce nożnej grając w drużynie chłopców).

Kamili bardzo gratulujemy i życzymy sukcesów sportowych!

Kamila Wańska

 

 

 

 

 

 

 

 
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

(zdjęcia)


       W dniu 12 grudnia 2018 r. zorganizowany został szkolny turniej tenisa stołowego. Uczniowie startowali w dwóch grupach wiekowych (kl. 4 - 6, 7 - 3 gim.) w kat. dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach brało udział ponad 20 zawodników. Turniej więc musiał być rozegrany w dwóch turach na zajęciach dodatkowych w ramach tzw. SKS-u.

W kategorii dziewcząt starszych wyniki przedstawiały się następująco:

1 miejsce - Marika Walkowiak kl. 3 gim
2 - Oliwia Szady kl. 3 gim.
3 - Marta Mejza kl. 8
4 - Kasia Martynów kl. 3 gim

w kategorii dziewcząt młodszych:

1 miejsce - Natalia Pawłowska kl. 6
2 - Amelia Wiśniewska kl. 6
3 - Julia Konieczna kl. 5a
4 - Milena Paul kl. 6

w kategorii chłopców klas 7 - 3 g.

1 miejsce - Kacper Ratajczak kl. 3g
2 - Marcin Nowaczyk kl. 8
3 - Kacper Waligóra kl. 3g
4 - Mateusz Budzinski kl.7

w kategorii chłopców kl. 4 - 6

1 miejsce - Paweł Skrzypczak kl. 5b
2 - Kacper Rachmajda kl. 5a
3 - Igor Kopka kl.6
4 - Maksymilian Nabywaniec kl. 6

 

 


Wyjazd na balet do Wrocławia Dziadek do orzechów


W piątek 7.12.2018 r. chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjeździe do opery wrocławskiej na przedstawienie baletowe Dziadek do orzechów. Dla większości uczniów była to pierwsza wizyta w świątyni sztuki.......

Izabela Górna

 

 

Gminny Turniej w Dwa Ognie

(zdjęcia)

        Dnia 6 grudnia 2018 roku odbył się Mikołajkowy Gminny Turniej Dwóch Ogni Dziewcząt klas IV – VI. Do rywalizacji stanęły 4 szkoły z naszej gminy: Bukówiec Górny, Jezierzyce Kościelne, Włoszakowice i Krzycko Wielkie- jako gospodarz imprezy. System gry „każdy z każdym”, mecze trwały po 15 minut -  liczyła się ilość „skutych” zawodniczek w tym czasie. Spotkania były bardzo wyrównane i odbywały się według zasady fair play. Po zakończeniu rozgrywek,  szkoły uplasowały się na następujących miejscach:

I – Włoszakowice

II – Krzycko Wielki

III – Jezierzyce Kościelne

IV – Bukówiec Górny.

            Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom, drużyny na podium otrzymały puchar i medale. Nagrody osobiście wręczył wójt naszej gminy pan Robert Kasperczak. Fundatorem nagród był Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.

            To nie wszystkie atrakcje tego miłego dnia. Wszystkich uczniów  odwiedził Św. Mikołaj, który częstował słodyczami.

 

            Poza tym w szkole były sprzedawane muffinki, które dzień wcześniej piekły w szkolnej kuchni mamy naszych uczniów. Pomysłodawcą akcji była Rada Rodziców. Zarobione w ten sposób pieniądze (900 zł) zasiliły konto Samorządu Uczniowskiego.

A.K.

 Norwid wrócił do szkoły

 

 

Po wielu latach Cyprian Kamil Norwid, wielki romantyczny poeta, wrócił znowu do naszej szkoły. Jego wspaniała myśl, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek” została zawieszona na korytarzu szkolnym. Piękny napis wykonała i zaprojektowała firma Werner Kenkel, za co bardzo dziękujemy właścicielom i pracownikom.

 

 Smakować chemię

(zdjęcia)

„Powiedz mi, to zapomnę.

 Naucz mnie, to może zapamiętam.

 Zaangażuj mnie, to się nauczę.”

Benjamin Franklin

 

            Czy można zainteresować nauką w dobie wszędobylskich tabletów, smartfonów, komputerów a co za tym idzie portali społecznościowych i tym podobnych ? Od wielu lat stosuję, myślę, że z  powodzeniem zasadę, że naukę taką jak chemię należy „dotknąć”, zobaczyć a niekiedy można a nawet trzeba jej zasmakować. Dzięki nawiązanej współpracy z apteką „Lawenda” i wielkiemu zaangażowaniu zespołu aptecznego : pani Lilianny Budzińskiej, właścicielki apteki oraz pani Magdaleny Kubickiej rokrocznie mam możliwość przeprowadzenia nietuzinkowej lekcji chemii na terenie apteki. Jest to niepowtarzalna okazja „wyprowadzenia” zajęć lekcyjnych z murów szkolnych i pokazania, że CHEMIA JEST WSZĘDZIE. Tegoroczne lekcje odbyły się pod hasłem „ POZNAJEMY CHEMIĘ ORGANOLEPTYCZNIE”.

            W lekcji wzięli udział uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej w Krzycku Wielkim. Poprzedziły ją zajęcia w szkole, podczas których uczniowie poznali sprzęt i szkło laboratoryjne, piktogramy, z którymi spotykają się na co dzień w gospodarstwie domowym. Uczniowie w aptece mieli okazję porównać sprzęt laboratoryjny w szkole z tym, który używany jest w pracy farmaceuty. Z nieskrywaną przyjemnością obserwowałam uczniów prawdziwie zainteresowanych lekcją i w pełni zaangażowanych w jej realizację. Każdy z nich miał okazję poznać zapach smak, wygląd oraz zastosowanie nasion kopru włoskiego, anyżu oraz korzenia lubczyka. Uczniowie mogli poznać zapach i konsystencję hascobazy, podłoża do produkcji kremów, które wytwarzane są na zamówienie na terenie apteki, wazeliny białej i żółtej stanowiących bazę do produkcji maści. Smakowali kapsułki skrobiowe służące jako opakowanie dawki leku przeznaczonego do rozpuszczania,  przyglądali się zjawisku dyfuzji z udziałem nadmanganianu potasu. Ponadto każdy mógł poznać smak mięty, melisy, bazylii, zastosowanie nagietka, głogu, rokitnika i lawendy, rośliny od której zaczerpnięto nazwę apteki. Wielu uczniów w ogrodowych kwiatach rozpoznało nagietka , wielu też miało okazję widzieć go po raz pierwszy.

       Podczas przerwy uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny „ lek oczami dziecka”, natomiast podczas poczęstunku, gdzie królowały jabłka, ciastka i woda z lawendą, cytryną i miętą usłyszeli, jak ważne jest regularne nawadnianie organizmu.

Mieli okazję usłyszeć tez kilka słów na temat Marii Curie- Skłodowskiej, którą szczególnie upodobała sobie pani Lilianna Budzińska.

Lekcja, przy współpracy z panią Lilianną i panią Magdaleną pozwoliły mi udowodnić uczniom, nie tylko, że chemia jest wszędzie ale, że można poznawać ją wszystkimi zmysłami.

 

mgr inż. Barbara Cicha

nauczycielka chemii

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Berlina

 

            W dniu 16.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali najwspanialsze muzea Berlina: Pergamonmuseum, Muzeum Egipskie, w których mogli podziwiać arcydzieła świata starożytnego, m.in. skarb Priama, bramę bogini Isztar czy Nefretete.

            Poza tym uczniowie zobaczyli Reichstag, Bramę Brandenburską i Muzeum Holocaustu.

W ten sposób wdrażamy w życie program zwiedzania przez naszych uczniów najważniejszych europejskich muzeów.

 

 

 

Maraton poetycki

„Stu recytatorów na stulecie odzyskania Niepodległości” 11.11.2018 Krzycko Wielkie

godz. 16:00 – 22:00

 

Koncert pierwszy:

1.                  Kazimierz Kurpisz

2.                  Irena Bura

3.                  Barbara Leszkowicz-Barszcz

4.                  Leszek Barszcz

5.                  ks. Artur Rembalski

6.                  Renata Konieczna

7.                  Izabela Górna

8.                  Irena Przezbór

9.                  Franciszek Kostrakiewicz

10.              Wiktor Mierzyński

11.              Alan Apolinarski

12.              Martyna Ratajczak

13.              Bartosz Frąckowiak

14.              Adam Samol

15.              Klaudia Józefczak

16.              Wojciech Mocek

17.              Barbara Walkowiak

18.              Natalia Walkowiak

19.              Aleksandra Poloch

20.              Milena Bortel

21.              Marta Bortel

22.              Daria Bortel

23.              Marta Janowicz

24.              Karolina Wojtyna

25.              Jan Kędziora

26.              Maciej Kędziora

27.              Andrzej Majchrzak

28.              Alicja Błaszczyk

 

Koncert drugi:

29.              Wiktoria Nadtochiy

30.              Maria Rusiecka

31.              Roksana Mierzyńska

32.              Zofia Konieczna

33.              Marcelina Wróblewska

34.              Zofia Kaczmarek

35.              Agata Martynów

36.              Sandra Martynów

37.              Halina Kozłowska

38.              Oliwia Białasik

39.              Tomasz Włodarczyk

40.              Anna Włodarczyk

41.              Władysław Włodarczyk

42.              Maja Hermanowicz

43.              Hubert Hermanowicz

44.              Milena Hermanowicz

45.              Aleksandra Kubska

46.              Rafał Wański

47.              Kamila Wańska

48.              Patrycja Wańska

49.              Marek Wański

50.              Martyna Zielnica

51.              Olena Zielnica

52.              Aleksandra Pawlak

53.              Arkadiusz Szymczak

54.              Oliwia Tajchert

Koncert trzeci:

55.              Otylia Nowicka

56.              Agnieszka Rozwens

57.              Alicja Wielebska

58.              Ryszard Wielebski

59.              Iwona Walenczak-Lucerek

60.              Julia Konieczna

61.              Magdalena Kaczmarek

62.              Nadia Nowacka

63.              Tatiana Poloch

64.              Kinga Poloch

65.              Maria Gromek

66.              Wojciech Piasecki

67.              Tomasz Piasecki

68.              Wiesława Piasecka

69.              Kamil Łukaszewski

70.              Laura Tyczyńska

71.              Antoni Kot

72.              Łukasz Rydlichowski

73.              Oliwia Fic

74.              Cyryl Homa

75.              Barbara Cicha

76.              Agnieszka Walczak

77.              Karolina Walczak

78.              Zuzanna Lipowa

79.              Oliwia Fic (piosenka)

Koncert czwarty:

80.         Marika Rachmajda

81.              Wojciech Marcinek

82.              Paweł Marcinek

83.              Zosia Marcinek

84.              Ryszard Urbańczak

85.              Krystyna Kurpisz

86.              Franciszek Kędziora

87.              Justyna Kędziora

88.              Wiktoria Skopińska

89.               Julia Kostrowska

90.              Marta Mejza

91.              Julia Janowicz

92.              Monika Janowicz

93.              Marian Nowicki

94.              Krzysztof Gordziejewski

95.              Aldona Gordziejewska

96.              Aleksandra Lorek

97.  Maja Błaszkowska

98.  Piotr Kaczmarek

99.  Wiktoria Michalewicz

100.          Maja Wieczorek

101.          Wiktoria Błaszkowska

102.          Marika Walkowiak

103.          Patrycja Drożdżyńska

104.          Justyna Drożdżyńska

105.          Karol Kostrzewa

 

Koncert piąty:

106.                   Aleksandra Wieland

107.                   Maria Piskorz

108.                   Grzegorz Piskorz

109.                   Katarzyna Kaczmarek

110.                   Ewa Kaczmarek

111.                   Marek Wański

112.                   Bożena Marcinkowska

113.                   Miłosz Barszcz

114.                   Natalia Bajon

115.                   Gabriela Drobnik

116.                   Martyna Głowacka

117.                   Maria Kaczmarek

118.                   Jerzy Kołodziej

119.                   Lidia Domagała

120.                   Tomasz Furmańczak

121.                   Matylda Obiegała

122.                   Maciej Fortuna (udostępnione, autoryzowane nagranie)

 

I Krzyckie Poetyckie Pospolite Ruszenie 11.11.2018

 

            Dziękujemy wszystkim za udział w tym zrywie poetyckim. To było coś więcej niż okolicznościowa impreza, to było nasze artystyczne pospolite ruszenie. Ponad sześć godzin recytacji, ponad 120 recytatorów i śpiewaków w wieku od 3 do 90 lat i potęga poezji, która przypomniała nam, co gra w duszy wielu mieszkańców oraz kim jesteśmy.

 

 

Rajd Jesienny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           Dnia 10 listopada 2018 roku jak co roku odbył się Rajd Jesieny , którego meta znajdowała się tradycyjnie na terenie Szkoły Podstawowej w Krzycku Wielkim, był szczególny ze względu na obchodzoną następnego dnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności.

Leśnymi drogami przybranymi w jesienne barwy podążało w tym roku ponad 150 turystów z Brenna, Chróściny, Jezierzyc Kościelnych, Kościana, Leszna, Mosiny, Skarżynia, Wilkowic, Włoszakowic i Wschowy. Na mecie rajdu czekały na nich liczne niespodzianki, w tym ciepły posiłek i rozgrzewające napoje, pamiątkowe znaczki rajdowe oraz liczne konkursy z nagrodami. Najważniejszym z nich był oczywiście konkurs krajoznawczy pod hasłem „100 lat Niepodległości", lecz nie zabrakło też konkurencji zręcznościowo-sprawnościowych. Wyniki rywalizacji, toczącej się w dwóch kategoriach wiekowych, przedstawiamy poniżej.

Konkurs krajoznawczy: 1. Wiktoria Wolniczak, 2. Iga Linka, 3. Monika Grabsztunowicz, 4. Zofia Heinrich, 5. Agnieszka Grabsztunowicz, 6. Klaudia Ratajska, 7. Hubert Gorwa

Rzuty lotką

 

 

KALENDARIUM OBCHODÓW 100 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ
W KRZYCKU WIELKIM


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Piątek, 9.11.2018 r. – szkolne obchody święta odzyskania Niepodległości

·         11:00 – wprowadzenie pocztu sztandarowego

·         przemówienie dyrektora Leszka Barszcza,

·         wniesienie flagi przez ósmoklasistów i gimnazjalistów,

·         11:11 -odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego,

·         polonez w wykonaniu wszystkich uczniów szkoły i nauczycieli,

·         Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej,

·         prezentacja i wykład na temat odzyskania Niepodległości,

·         oglądanie filmu o tematyce patriotycznej.

2.      Sobota, 10.11.2018 r. – „Rajd Niepodległości” w Krzycku Wielkim.

3.      Niedziela, 11.11.2018 r. – „Stu recytatorów na stulecie odzyskania Niepodległości” (maraton poetycki i godz. 16:00-22:00).

 Gminny Bieg Niepodległości


            W dniu 6 listopada b.r. uczniowie klas 3 gimnazjum i 8 brali udział w Biegu Niepodległości, który tradycyjnie organizowany jest w parku we Włoszakowicach. W imprezie brali udział uczniowie wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Bieg otworzył dyrektor Zespołu Szkół we Włoszakowicach p. Tadeusz Górny. Pogoda była wymarzona do biegania - piękne słońce i kolory jesieni wręcz zapraszały do jesiennego biegu.
Nasi uczniowie wyraźnie wyróżniali się wśród innych biegaczy ponieważ prawie każdy posiadał atrybut związany z rocznicą odzyskania niepodległości. Kilku uczniów biegło z biało-czerwoną flagą, niektórzy posiadali kotyliony, jeszcze inni mieli wymalowane biało-czerwone barwy na twarzach itp.
Szczególne gratulacje należą się Nikoli Apolinarskiej, która w kat. dziewcząt zdobyła 1 miejsce. Nie zawiódł nas także Krystian Białasik z kl. ósmej, który wywalczył trzecie miejsce - gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Gminny Turniej Piłki Nożnej klas 7-8 i gimnazjum


 


W dniu 25 października nasza szkoła zorganizowała gminny turniej na Orliku klas 7 - 3 gim w piłce nożnej. W turnieju wzięły udział cztery szkoły z naszej gminy.
Wyniki:
1 - SP Jezierzyce Kościelne

2 - SP Krzycko Wielkie

3 - Włoszakowice

4 - Bukówiec Górny

Najlepszy strzelec - Bartosz Doroziński z SP Jezierzyce Kościelne (5 bramek), najlepszy bramkarz - Kamil Kurkiewicz z SP Jezierzyce Kościelne

 

 

 


Powiatowe Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej – roczniki 2003 i młodsi

 

       W dniu 23.10.2018r. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Krzycka Wielkiego udali się do Rydzyny na Mistrzostwa Powiatu Leszczyńskiego w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju wzięło udział 9 zespołów, które rozgrywały swoje mecze w dwóch grupach. W grupie A znalazły się szkoły z Osiecznej, Nowego Belęcina, Święciechowy oraz Krzycka Wielkiego. W grupie B rywalizowały Pawłowice, Rydzyna, Kąkolewo, Świerczyna oraz Drobnin.
W pierwszym meczu nasi zawodnicy pokonali Nowy Belęcin 3 – 0 po bramkach Krystiana Białasika, Oskara Ratajczaka oraz Amadeusza Walkowiaka. W drugim meczu pokonujemy Osieczną 2 – 0, a bramki dla naszego zespołu zdobyli Daniel Hałupka oraz Krystian Białasik. Ostatni mecz w grupie przegrywamy ze Święciechową 1 – 0. W meczu półfinałowym remisujemy 1 – 1 z Pawłowicami po bramce Oskara Ratajczaka i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, które lepiej wykonywali zawodnicy z Pawłowic. W meczu o brązowy medal pewnie pokonujemy Drobnin 1 – 0, a na listę strzelców  ponownie wpisał się Krystian Białasik.
Turniej wygrał zespół ze Święciechowy.
Naszą szkołę reprezentowali: Krystian Białasik, Daniel Hałupka, Oskar Ratajczak, Mikołaj Apolinarski, Kacper Tyczyński, Oskat Kulas, Oskar Ratajczak.

Jędrek Zając

 

 

 

 

 

 

Gminne podsumowanie „Sprzątania Świata”

Krzyżowiec – 18 października 2018 roku 


            Uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnym podsumowaniu „Sprzątania Świata”, który przygotował Gminny Zakład Komunalny oraz Nadleśnictwo Włoszakowice. Każda szkoła otrzymała mapkę i według niej uczniowie spacerowali po lesie i na każdym z pięciu przystanków  odpowiadali na pytania o tematyce ekologicznej i przyrodniczej związanej z lasem. Nasi uczniowie popisali się swoją wiedzą i spisali się znakomicie. Następnie w drugiej części spotkania była wspólna biesiada wszystkich uczestników przy ognisku. Na zakończenie starszy inspektor służby leśnej do spraw edukacji pan Marek Wąsowicz wręczył nagrody przeznaczone dla uczestników oraz dla szkoły ilustrowany przewodnik po lesie „Lasy Polski”.

 

 

 

 
Urodziny Kubusia Puchatka

 

            Kubuś Puchatek to jeden z najukochańszych bohaterów literackich. Nie dziwi więc fakt, że w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy jego urodziny, które zorganizowała p. B. Leszkowicz-Barszcz wraz z aktywem bibliotecznym.

            Wszystko zaczęło się już przed ósmą rano, kiedy uczeń przebrany za Kubusia witał  wchodzących do szkoły, przypominał ulubione myśli jubilata i pozował z fanami do pamiątkowych zdjęć.

W obchody zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, przygotowując stoliki z małym conieco dla Kubusia. Na przerwach można było poczuć atmosferę tego świątecznego dnia dzięki muffinkom upieczonym przez dzieci i rodziców. Uczniowie starszych klas przygotowali plakaty z ulubionymi cytatami i powiedzonkami Kubusia oraz jego przyjaciół.

            Dzięki urodzinom naszego ulubieńca wszyscy, niezależnie od wieku, poczuliśmy się jubilatami, a spożywane tego dnia słodkości pozwoliły wszystkim na nowo zachwycić się „małym conieco” i odkryć mądrość słów:

„– Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
– Dziś – odpowiedział Prosiaczek.

 Na to Puchatek:
– To mój ulubiony dzień.”

 

 

Gminny Turniej Piłki Nożnej klas 4 - 6

        W dniu 17 października 2018 r. nasza szkoła była organizatorem gminnego turnieju piłki nożnej. W zawodach brały udział reprezentacje wszystkich szkół naszej gminy(5). Mecze rozegrano na Orliku systemem "każdy z każdym" . Po wyrównanych rozgrywkach zespoły uplasowały się na następujących miejscach:

1 - SP Dłużyna  
2 - SP Krzycko Wielkie
3 - SP Bukówiec Górny
4 - SP Włoszakowice
5 - SP Jezierzyce Kościelne

 

 

 

 

 

 

 
Pasowanie pierwszoklasistów
 

            16 października odbyło się „ślubowanie i pasowanie” pierwszoklasistów. Wśród zaproszonych gości byli: dyrektor szkoły, wójt Gminy Włoszakowice, prezes zarządu Banku Spółdzielczego we Włoszakowicach, starszy inspektor służby leśnej do spraw edukacji Nadleśnictwa Włoszakowice, sołtysi wsi, wszyscy nauczyciele, rodzice oraz uczniowie. Po złożonym ślubowaniu na sztandar szkoły, uczniowie przedstawili program artystyczny. Następnie druga część odbyła się przy lipie, której większość uczniów naszej szkoły, w drodze głosowania nadała imię „Lipa Roztulanka”. Miejsce to zostało wyodrębnione ogrodzeniem, przy którym znalazły się trzy ławki. Wszystko to wykonali i zasponsorowali rodzice pierwszoklasistów. Natomiast tablicę informacyjną na temat lipy wykonało Nadleśnictwo. Pierwszoklasiści zaśpiewali hymn szkoły i zostali pasowani przez dyrektora Leszka Barszcza na uczniów naszej szkoły. W dalszej części był wspólny poczęstunek przygotowany przez  mamy pierwszoklasistów.

 

 

 

Nadanie imienia lipie

 

            Przy szkole mamy piękną lipę, a jak wiemy, Krzycko kiedyś słynęło z lip.
 Postanowiliśmy, aby miejsce wokół niej stało się szczególne i by uczniowie mogli przy niej miło i przyjemnie spędzać czas. Ogłosiliśmy też konkurs o składanie propozycji na imię dla tej lipy. Wybraliśmy trzy imiona, które najczęściej się powtarzały, a mianowicie: Marysieńka, Lipa Roztulanka i Maryna. 140 głosów otrzymała Lipa Roztulanka i wygrała, Marysieńka 34 i Maryna 24.
 Propozycję imienia „Lipa Roztulanka” podał Karol Cichoszewski, uczeń klasy szóstej. A jak wiemy w hymnie szkoły występują słowa „Już lipa roztula...”.


Piękne ogrodzenie przy lipie wykonał pan Mirosław Szyszka wspólnie z państwem Magdaleną i Damianem Majer, rodzicami ucznia klasy pierwszej. Natomiast dwie ławki są dziełem Pana Karola Gądy, też taty ucznia klasy pierwszej. Trzecią załatwiła mama pierwszoklasisty, pani Joanna Rachmajda, którą wykonał pan Ryszard Cieślik. Swój wkład ma także Nadleśnictwo Włoszakowice, w osobie pana Marka Wąsowicza, który przywiózł piękną tablicę, z której można się dużo dowiedzieć na temat drzewa, jakim jest lipa. To działanie to piękna lekcja poszanowania środowiska, uwrażliwianie uczniów, aby dbali także o drzewa, gdyż wiemy, jaką ogromną rolę pełnią dla nas wszystkich, dla naszego zdrowia.

 

 

 

E-sport w Krzyckiej szkole

            Uczeń klasy 3G Kacper Ratajczak wygrał w Poznaniu turniej AlsenFifa Talent Cup Poznań 2018 rozgrywany w czasie Targów Gier Komputerowych (PGA). Zwycięzca oprócz statuetki odebrał nagrodę rzeczową oraz miesięczny kontrakt na okres próbny w profesjonalnym zespole „Alsen Team”.

            Gratulujemy Kacprowi, który jest pierwszym w historii naszej szkoły, zwycięzcą turnieju w e-sporcie.
 

 

 

Gminne Biegi Przełajowe w Dłużnie

W dniu 8 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnych Biegach w Dłużynie. Drużynowo zajęliśmy 2 i 3 miejsce. W dwóch kategoriach nasi uczniowie zdobyli pierwsze miejsca:

Nikola Apolinarska w kat. gimnazjum i Krystian Białasik w kat. klas 8.
Na miejscach medalowych uplasowali się również: 

Kacper Rachmajda - 2 miejsce, Marta Mejza - 2 miejsce
wyniki:

kat. dziewczęta 2004 - 2005

1 Aldona Kot SP Bukówiec
2 Marta Mejza SP Krzycko Wielkie
3 Maria  Samol SP Bukówiec
4 Julia Janowicz SP Krzycko Wielkie
5 Julia Borowczak SP Dłużyna
6 Zuzanna Podgórska SP Krzycko Wielkie
7 Rita Grzesiecka SP Bukówiec
8 Rita Skorupińska SP Bukówiec
9 Kamila Wańska SP Krzycko Wielkie
10 Julia Rutkiwicz SP Włoszakowice
11 Nikola Obierska SP Dłużyna
12 Julia Kuśnierek SP w Jezierzycach Kościelnych
13 Maja Bajon SP Włoszakowice
14 Zuzanna Dudzińska SP Dłużyna
15 Aleksandra Wieland  SP w Jezierzycach  Kościelnych
16 Julia Ostrowska SP Krzycko Wielkie

kat. dziewczęta 2006

1 Oliwia Spławska SP Bukówiec
2 Jagoda Grześkowiak SP Bukówiec
3 Kinga Owsianna SP Dłużyna
4 Laura Tyczyńska SP Krzycko Wielkie 
5 Wiktoria Michalak  SP Krzycko Wielkie 
6 Wiktoria Sieracka SP Bukówiec
7 Aga  Nowak SP Włoszakowice 
8 Julia Jabłońska  SP Jezierzyce Kościelne 
9 Nadia Szady SP Bukówiec
10 Oliwia Langer SP Włoszakowice 
11 Antonina Nowak SP Włoszakowice 
12 Karina Zlaba SP Jezierzyce Kościelne 
13 Daria Borowczak  SP Dłużyna
14 Otylia Nowicka SP Jezierzyce Kościelne 
15 Paulina Michalak  SP Dłużyna
16 Weronika Makała SP Dłużyna
17 Julia Stanek SP Dłużyna
18 Julia Sobolewska SP Dłużyna
19 Katarzyna Jakielczyk  SP Dłużyna

kat. dziewczęta 2008

1 Zuzanna Walkowiak  SP Dłużyna
2 Maja Wawrzyniak SP Włoszakowice
3 Nikola Sobierajska SP Bukówiec
4 Wiktoria Apolinarska SP Dłużyna
5 Maja Poniży SP Bukówiec
6 Monika Tomowiak SP Krzycko Wielkie
7 Zosia Jagodzik SP Włoszakowice
8 Gabriela Kruk SP Dłużyna
9 Aleksandra Ławniczak SP Dłużyna
10 Marysia Migdałek SP Krzycko Wielkie
11 Roksana Pukacka SP Dłużyna
12 Julia Konieczna SP Bukówiec
13 Alicja Lorych SP Bukówiec
14 Paulina Apolinarska SP Dłużyna
15 Oliwia Małecka SP Jezierzyce Kościelne
16 Marta Józefczak SP Dłużyna
17 Zuzanna Błaszkoska SP Dłużyna
18 Oliwia Lipowa SP Dłużyna
19 Julia Łabędzka SP Dłużyna
20 Patrycja Szramiak SP Dłużyna
21 Milena Motuzny SP Dłużyna

kat. chłopcy 2003

1 Błażej  Kot  Sp.Bukówiec 
2 Jan Wąsowicz  Sp.Włoszakowice 
3 Mikołaj  Małecki Sp.Bukówiec 
4 Piotr  Młynkowiak Sp.Bukówiec 
5 Antoni Gregor  Sp. Włoszakowice 
6 Martin  Malepszak  Sp.Bukówiec 
7 Krystian  Skorupiński  Sp.Włoszakowice 
8 Bartosz  Doroziński Sp. Jezierzyce Kościelne 
9 Arkadiusz Lipowy  Sp.Bukówiec 
10 Mikołaj  Apolinarski Sp.Krzycko Wielkie 
11 Szymon  Kot  Sp. Bukówiec 
12 Oskar  Ratajczak  Sp.Krzycko Wielkie 
13 Kacper  Ratajczak  Sp.Krzycko Wielkie 
14 Marek  Laskowski Sp.Jezierzyce Kościelne 

kat. chłopcy 2004

1 Krystian Białasik SP Krzycko Wielkie
2 Bartosz Pukacki SP Dłużyna
3 Grzegorz Ciesielski SP w Jezierzycach Kościelnych
4 Alan Malepszy SP Krzycko Wielkie
5 Kacper Bura SP w Jezierzycach Kościelnych
6 Kacper Zadworny SP w Jezierzycach Kościelnych
7 Amadeusz Wróblewski SP Krzycko Wielkie
8 Kamil Łukaszewski SP Krzycko Wielkie
9 Eryk Makała SP Dłużyna
10 Natan Lórych SP Bukówiec
11 Eryk Nowak SP Włoszakowice
12 Kacper Turkowiak SP w Jezierzycach Kościelnych
13 Kamil Mierzyński SP Dłużyna

kat. chłopcy 2006

1

Krystian

Białasik

SP Krzycko Wielkie

2

Bartosz

Pukacki

SP Dłużyna

3

Grzegorz

Ciesielski

SP w Jezierzycach Kościelnych

4

Alan

Malepszy

SP Krzycko Wielkie

5

Kacper

Bura

SP w Jezierzycach Kościelnych

6

Kacper

Zadworny

SP w Jezierzycach Kościelnych

7

Amadeusz

Wróblewski

SP Krzycko Wielkie

8

Kamil

Łukaszewski

SP Krzycko Wielkie

9

Eryk

Makała

SP Dłużyna

10

Natan

Lórych

SP Bukówiec

11

Eryk

Nowak

SP Włoszakowice

12

Kacper

Turkowiak

SP w Jezierzycach Kościelnych

13

Kamil

Mierzyński

SP Dłużyna

kat. chłopcy 200

1

Krystian

Białasik

SP Krzycko Wielkie

2

Bartosz

Pukacki

SP Dłużyna

3

Grzegorz

Ciesielski

SP w Jezierzycach Kościelnych

4

Alan

Malepszy

SP Krzycko Wielkie

5

Kacper

Bura

SP w Jezierzycach Kościelnych

6

Kacper

Zadworny

SP w Jezierzycach Kościelnych

7

Amadeusz

Wróblewski

SP Krzycko Wielkie

8

Kamil

Łukaszewski

SP Krzycko Wielkie

9

Eryk

Makała

SP Dłużyna

10

Natan

Lórych

SP Bukówiec

11

Eryk

Nowak

SP Włoszakowice

12

Kacper

Turkowiak

SP w Jezierzycach Kościelnych

13

Kamil

Mierzyński

SP Dłużyna

 

 

 Bank pomysłów

6 października 2018 r. ruszył „Bank dobrych pomysłów”. Akcja, której inicjatorami byli rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzycku Wielkim (dziękujemy państwu Kindze i Dariuszowi Polochom za przygotowanie skrzynki).

W pierwszym tygodniu uczniowie wrzucili aż 67 karteczek ze swoimi pomysłami i propozycjami. Dziękujemy za aktywność i czekamy na kolejne propozycje.

 

 

 

 

 

 

 

Księga pamiątkowa

            Przypominamy, że można wpisywać się do naszej Księgi, która ma być pamiątką obchodzenia przez nas stulecia odzyskania Niepodległości. Zapraszamy wszystkich do wpisywania się.

   

 

 

Wspieramy schronisko dla zwierząt „U Teosia” w Radomicku 

 

            Uczennica klasy VII Aleksandra Lorenz zorganizowała wraz z koleżankami w ostatnim tygodniu września zbiórkę karmy dla podopiecznych schroniska „U Teosia” w Radomicku. Ta wspaniała akcja spotkała się z bardzo dobrym odzewem pozostałych uczniów, którzy wsparli inicjatywę koleżanek.

Dziękujemy za wrażliwość i serce okazywane porzuconym i cierpiącym zwierzętom.

 

 

 

 

 

 

Apel związany ze „Sprzątaniem Świata”

 

            26 września zorganizowaliśmy w naszej szkole apel związany z akcją „Sprzątania Świata”, gdyż była to 25-ta, jubileuszowa taka akcja. Hasło tegorocznej akcji to „Segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”, czyli wspomożenie selektywnej zbiorki odpadów. W tym roku odpadowe wyzwania były w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów.

Wyzwanie 1 – niebieskie – Dążenie do zwiększenia ilości odpadów zbieranych w segregacji.

Wyzwanie 2 – zielone – Zbieramy – sprzątamy – nie śmiecimy. Organizowanie zbiórek różnych odpadów w porozumieniu z firmą zbierającą odpady.

Wyzwanie 3 – brązowe – Można pisać petycję do producentów, aby oznakowali opakowanie towaru kolorem pojemnika i przez to ułatwili selektywną zbiórkę odpadów.

Wyzwanie 4 – czarne – Pokażmy, że segregujemy! Pokażmy, jak segregujemy! Dajmy dobry przykład! Pokażmy, że jest nas wiele.

Wyzwanie 5 – żółte – Odezwa do gmin, aby ustawiły odpowiednią ilość pojemników i efektywnie zbierano w nie właściwe odpady.

            Z tymi wyzwaniami zapoznali się wszyscy uczniowie. Każda z klas także przygotowała swoje hasło związane z segregacją odpadów.

A oto one:

Segreguję ja, segregujesz ty, a świat będzie czysty.

Mądre dzieci segregują śmieci.

Segreguj odpady, nie bądź łoś, segreguje pani Barszcz, a nawet pan Woś.

Rękoma rusz, segreguj już.

Zbierasz, segregujesz, Ziemię uratujesz.

Segregując śmieci, ratujemy świat.

Kochane dzieci, segregujmy śmieci, a wtedy słonko nam zaświeci.

            Myślę, że takie działania będą się przyczyniały do tego, iż dzieci oraz dorośli będą dbali o środowisko, gdyż razem możemy więcej.

Była to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem to promowanie nieśmiecenia, segregacja odpadów i inicjowanie działań, aby zmniejszyć negatywny wpływ ludzi na środowisko.

 

 

„Czytam, bo lubię”

 

            28 września 2018 roku z inicjatywy biblioteki szkolnej uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”. W trzech specjalnie wyznaczonych strefach głośnego czytania (przed szkołą i na korytarzach) uczniowie czytali wybrane przez siebie książki.

            Rano przed rozpoczęciem lekcji czytanie odbywało się  przed wejściem do szkoły, na przerwach – w dwóch pozostałych strefach, oznaczonych plakatami. Były to zaciszne kąciki, w których uczniowie mogli na chwilę zatopić się w lekturze ulubionej książki.

Wszystkie klasy, biorące udział w akcji, rozpoczynały każdą kolejną lekcję od głośnego czytania wybranej książki. Znakiem uczestnictwa były wywieszone na drzwiach plakaty informujące o autorze i tytule czytanej książki. Wybór uczniów padł m.in. na: „Małego Księcia”, „Czarnoksiężnika z Archipelagu”, „Pana Tadeusza”, „Charlie’ego i fabrykę czekolady”, „Akademię Pana Kleksa”, „Chłopców z Placu Broni”, „Harrego Pottera i kamień filozoficzny” oraz „Gang słodziaków”.

            Najmłodsi uczniowie spotkali się w świetlicy szkolnej, aby posłuchać legend czytanych przez pana dyrektora i starszych uczniów.

            Ta impreza po raz kolejny potwierdziła, że wielu uczniów „czyta, bo lubi”.

 

 

Barbara Leszkowicz-Barszcz

 

 

 

 

 

Spotkanie z archeologiem w Muzeum Szkolnym

            21 września 2018 r. dyrektor L. Barszcz i Barbara Leszkowicz-Barszcz spotkali się z archeologiem, a zarazem absolwentem naszej szkoły Adamem Loksiem, który obejrzał zgromadzone w muzeum eksponaty z prehistorii, wśród których znajdują się kamienne siekierki, topory oraz siekierka z krzemienia. W ten sposób rozpoczęto pracę nad przekształceniem muzeum w pracownię dydaktyczno-badawczo-muzealną.

 

 

 

 

 

Spotkanie z policjantem

Spotkanie uczniów klasy pierwszej z policjantem, młodszym aspirantem panem Piotrem Górnym. Dzielnicowy przypomniał o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze oraz każdemu uczniowi przekazał kamizelkę odblaskową. (20.09.2018

 

Od kropki wszystko się zaczęło...

 

            15 września na całym świecie organizowany jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Inicjatywa ta ma pobudzać wiarę w swoje możliwości. Jest to dzień związany z kreatywnością i odkrywaniem talentów.

            20 września w ramach lekcji wychowawczej w kl. 5a zorganizowany został klasowy Dzień Kropki. Na początek obejrzeliśmy film o małej Vashti (bohaterka książki "The Dot"-aut. Peter H. Raynolds). Zainspirowani filmem porozmawialiśmy o swoich talentach, zdolnościach i zainteresowaniach. Na zakończenie uczniowie wykazali się kreatywnością, tworząc swoje własne kropki.

Jak przystało na Dzień Kropki uczniowie ubrani byli w stroje z elementami kropek.

 

 

 

A. Golczak

 

Wyjątkowa lekcja w krzyckiej szkole


            W poniedziałek 10 września 2018 r. uczniowie klasy VIII i 3G naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji poprowadzonej przez jednego z najsłynniejszych politologów w Polsce prof. Wawrzyńca Konarskiego, który był gościem Stowarzyszenia im. Andrzeja Krzyckiego i brał wcześniej udział w „Wieczorze z prymasem Andrzejem Krzyckim”. Spotkanie zorganizowała nauczycielka j. polskiego Barbara Leszkowicz-Barszcz, która przedstawiła wielki dorobek naukowy profesora i poprosiła go wykład na temat „Nacjonalizm a patriotyzm!”

 

 

 

 

 

Niezwykły gość!

 

            Naszą szkołę odwiedziła znakomita aktorka Renata Dancewicz, która w szczególności interesowała się działającym na jej terenie Teatrem Poezji „Kalina”. Członkowie Stowarzyszenia im. A. Krzyckiego, a zarazem nauczyciele naszej szkoły (B. Leszkowicz-Barszcz i L. Barszcz) opowiedzieli jej historię teatru i pokazali, że w Krzycku szanuje się wielkich aktorów, ale i docenia oraz pamięta rodzimych artystów.

 

 

 

 


 

Inauguracja roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzycku Wielkim

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej  rozpoczęła się 3 września o godz. 8:00 mszą św., celebrowaną przez ks. Artura Rembalskiego, który bardzo serdecznie przywitał uczniów, rodziców, nauczycieli, a zwłaszcza nowego pana dyrektora dr. Leszka Barszcz, życząc wszystkim udanego roku szkolnego i dalszego doskonalenia się w duchowym rozwoju.

Drugą część uroczystości poprowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kamil Łukaszewski, który także w imieniu społeczności szkolnej powitał nowego dyrektora. Następnie odbył się akt pasowania ołówkiem i w ten sposób nowy pan dyrektor stał się już oficjalnie dyrektorem wszystkich uczniów. Dlatego mógł zabrać głos. Pan Leszek Barszcz z humorem i polotem przedstawił się uczniom, mówiąc o swoich marzeniach, o tym, jak chciałby, żeby wyglądała nasza szkoła, żeby uczniowie czuli się w niej bezpieczni i rozumiani, żeby umieli marzyć, kochali naukę i poezję, wracali do swojej lokalnej tradycji, kultywowali ją i rozwijali, by mieli odwagę godnie i mądrze żyć w zmieniającym się nowoczesnym świecie. Nowy Dyrektor podziękował rodzicom za wiele inicjatyw wspierających edukację ich dzieci, zapowiedział wspieranie dotychczasowych i proponowanie nowych, np. ściślejszą współpracę z OSP. „W tym roku szkolnym bardzo ważne będzie – zauważył - wdrażanie nowych metod kształcenia, innowacyjność, by zmienić paradygmaty kształcenia i jakość edukacji.” Na koniec Leszek Barszcz powiedział o tym, jak szkoła będzie obchodzić 100-lecie Odzyskania Niepodległości i do udziału w uroczystościach zaprosił uczniów i rodziców. Pani Barbara Leszkowicz-Barszcz omówiła jedną z akcji, polegająca na wspólnym pisaniu przez mieszkańców „Księgi pamiątkowej” zawierającej życzenia z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. „Ma być ta „Księga” pamiątką naszych marzeń, pragnień i naszego patriotyzmu, ma być naszym świadectwem, które zostawimy z dumą przyszłym pokoleniom.”

Po tych wystąpieniach pan Dyrektor poprosił uczniów, by razem z nim przecięli wstęgę symbolizującą początek roku szkolnego. Stało się to wśród żartów i śmiechu, co przywodziło na myśl Korczkowską koncepcję dziecka. Na koniec pan Dyrektor podał hasło, które następnego dnia będzie obowiązywać w szkole, co jeszcze bardziej zdumiało dzieci, ale tę inicjatywę przyjęły z entuzjazmem. Dodać należy, że panu Dyrektorowi cały czas towarzyszyła ulubienica krzyckich uczniów żabka Czytunia Książkomiła. To maskotka szkolnej biblioteki, wielka miłośniczka książek i propagatorka czytania, dlatego jej obecność wskazywała na to, jak ważne będzie czytelnictwo w tym roku szkolnym.

Kolejnym punktem programu była część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli. Były więc piosenki, wierszyki i oczekiwanie na pierwszy dzwonek. Uroczystość zakończyła się w serdecznej atmosferze i zdumieniu, że początek roku szkolnego może być tak radosny, a szkoła po wakacjach nie taka groźna. Szczególne podziękowania należą się wszystkim, którzy przygotowali tę wspaniałą uroczystość: Samorządowi Uczniowskiemu z opiekunem p. A. Kaczmarek, chórowi szkolnemu  pod kierunkiem p. I, Górnej, p. T. Dybie i p. G. Piskorzowi.

 

1 września w Krzycku Wielkim

„Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni…”

            W tym roku mieszkańcy Krzycka Wielkiego spotkali się 1 września 2018 r. o godz. 4:40 przy pomniku „Poległym za naszą i waszą wolność”. Inicjatorami spotkania byli dyr. Leszek Barszcz i Barbara Leszkowicz-Barszcz, których pomysł spotkał się z żywą reakcją uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców. Ks. proboszcz ogłaszał zaproszenie do spotkania przy pomniku na mszach, strażacy organizowali oprawę i nagłaśniali po wsiach inicjatywę, rodzice pomagali sprzątać, jedna z mam uszyła szarfę i chorągiewki. Mieszkańcy udostępniali na fb tekst zaproszenia. Wszystko to razem przekroczyło oczekiwania organizatorów. Do tego uczniowie, głównie z VIII klasy, włączyli się aktywnie do przygotowań, sprzątając teren wokół pomnika, Obelisk został udekorowany w nowy sposób. Było to nawiązanie do powązkowskich tradycji obchodów rocznic wybuchu powstania warszawskiego. W ten sposób zaproponowano nową formę celebrowania tego wydarzenia w naszej społeczności, której ważną częścią były także wiersze K. K. Baczyńskiego („Historia”), W. Broniewskiego („Słońce września”) i M. Grechuty („Wolność”). Organizatorzy zwrócili uwagę zebranym na symbolikę pomnika-obelisku oraz znaczenie napisu, który jest jednym z najważniejszych nieformalnych mott narodowych. Przy pomniku umieszczono ponadto zdjęcie zamordowanego przez Niemców w październiku 1939 r., w ramach operacji Tanenberg, sołtysa Józefa Przerackiego, powstańca wielkopolskiego i działacza społecznego. B. Leszkowicz-Barszcz przedstawiła jego życiorys i, przywołując udokumentowane przez siebie wspomnienia mieszkanki (wywiad z p. Genowefą Niedźwiedzińską) , opowiedziała, jak wyglądała noc z 31na 1 września 1939 r. w Krzycku Wielkim. Tłem dla tych dramatycznych opowieści była poezja (recytowana przez Zuzannę Lipową i Krzysztofa Gordziejewskiego), ponieważ organizatorzy pragnęli wnieść w to poranne spotkanie pierwiastek piękna i człowieczeństwa, delikatnej subtelnej nuty, by zachować to, co najcenniejsze w człowieku, usłyszeć „śpiew i rżenie koni” w huku wystrzałów czy syren oraz pękające z rozpaczy serca naszych przodków złamane przez historię. „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej….” – pisał C. K. Norwid i właśnie to dziś chcieli zobaczyć i usłyszeć zebrani pod pomnikiem mieszkańcy, którzy nie przyszli tu, by manifestować przeciwko komuś, lecz by uczcić pamięć przodków, zabijanych, wywożonych i przesiedlanych.

            W czasie uroczystości głos zabrali również Wójt Gminy Włoszakowice p. Stanisław Waligóra i ks. dziekan A. Rembalski, który odmówił modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej.KONCERT - MUZYKA Z WYSPY WIELKANOCNEJ


      W dniu 22 stycznia 2018 r. w naszej szkole mieliśmy przyjemność uczestniczyć (klasy 6 - 3g) w bardzo ciekawym koncercie o tematyce "Śladami Jamesa Cooka". Dwóch egzotycznych artystów dźwiękami swoich instrumentów ludowych na chwilę przeniosło nas na wyspę Rapanui. Prowadzący spotkanie w bardzo ciekawy i radosny sposób prezentował uczniom regionalne instrumenty muzyczne, zapoznawał z ich nazwą i budową. Okazało się, że w porywający sposób można grać nie tylko na gitarze, ukulele, czy bębnie, ale także na muszli, za pomocą grzechotki zrobionej z racic zwierząt, czy na oślej żuchwie. Z wielką przyjemnością i zaciekawieniem uczniowie wysłuchali tej audycji muzycznej, a na zakończenie kilku uczniów miało okazję wspólnie z muzykami koncertować z wykorzystaniem oryginalnych instrumentów.
 

 

 

 

 26 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

       

26 Finał Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole w dniu 14 stycznia 2018 r. cieszył się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo tego dnia przygotowane zostały liczne atrakcje dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Już na początku imprezy, o godz.15 można było podziwiać sprawność operacyjną strażaków wykorzystujących najnowocześniejszy sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Każdy mógł oglądnąć i dotknąć nowe pojazdy ratowniczo-gaśnicze a także odbyć nimi krótki przejazd.
Dzieci i młodzież brała czynny udział w niezwykle ciekawym programie "Mam talent". Zobaczyć można było naszych uczniów w dynamicznym układzie tanecznym, zachwycić się wspaniałym głosem młodych piosenkarek, czy podziwiać niezwykłą umiejętność błyskawicznego układania kostki rubika przez Kamila Łukaszewskiego i to z zamkniętymi oczami!
W tym czasie na sali gimnastycznej rozgrywany był turniej tenisa stołowego w kategorii dorosłych i dzieci.
 Odważni startowali w konkurencji układania wieży ze skrzynek i wspinania się po nich na jak największą wysokość. W tej konkurencji najsprawniejszy okazał się Mikołaj Apolinarski, bo stanął na 16 skrzynkach i być może poprawiłby ten wynik, ale były kłopoty z podawaniem mu skrzynek na taką wysokość.
Turniej tenisa stołowego, po bardzo zaciętych i wyrównanych pojedynkach wygrali:
 

kategoria dorosłych
1 miejsce - Bogdan Kot
2 - Stefan Budzinski
3 - Tomasz Przybylski
kategoria młodzieżowa
1 miejsce - Antoni Kot
2 - Oskar Ratajczajk
3 - Mateusz Budzinski
Zdobywcy czołowych miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki ufundowane i wykonane przez Drukarnię AMD we Włoszakowicach.

 


W budynku głównym szkoły ratownik medyczny przeprowadził profesjonalny pokaz-szkolenie jak udzielać pierwszej pomocy w razie wypadku. Był pokaz z fantomem (masaż serca, sztuczne oddychanie), a także z "pozorantem".
Przez całą imprezę można były wziąć udział w loteriadzie (możliwość wygrania wielu atrakcyjnych upominków ufundowanych przez sponsorów), a także posilić się w kawiarence. Pyszne ciasta upiekli rodzice naszych uczniów.
Dopiero ok. godziny 19 zakończyły się wszystkie atrakcje i jeszcze przez długi czas grupa nauczycieli, rodziców i uczniów porządkowała szkołę i podsumowała całość finału WOŚP.
W sumie w wyniku działań naszych wolontariuszy, rodziców i nauczycieli zebrano kwotę w wysokości 4 544,30 zł.
Bardzo dziękujemy za udział i ofiarność wszystkim uczestnikom 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 

  

 

 

 

 

 

 

GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO kl. 4 - 6


          W dniu 10 stycznia 2018 r. sześciu naszych uczniów brało udział w turnieju tenisa stołowego (rozgrywki indywidualne) w Dłużynie. Po wyrównanych rozgrywkach nasi reprezentanci uplasowali się na czołowych miejscach:
kat. dziewcząt
1 miejsce - Kamila Wańska
2 - Zosia Białasik

kat. chłopców
1 miejsce - Antoni Kot
3 - Mateusz Budzinski

Gratulujemy!

 

 PIECZENIE PIERNIKÓW W KL. 4b


       Wspólne pieczenie pierników to dobry sposób na klasową integracje. O tym, w dniu 12 grudnia 2017 r., przekonali się uczniowie klasy 4b, którzy wspólnie upiekli pierniki na klasową wigilię w naszej szkolnej pracowni kuchennej. Uczniowie pracowali w grupach, a to wszystko dzięki mamie Mikołaja, która wcześniej dla klasy przygotowała ciasto.
 

 

 


Dziękujemy

 


MIKOŁAJKI W KRZYCKIEJ SZKOLE

        W  tym dniu w naszej szkole odbyła się również mikołajkowa sprzedaż placków. Wcześniej wybrani uczniowie przynieśli przed lekcjami wypieki. Niektóre były jeszcze ciepłe. Dziewczyny odpowiedzialne za organizację, przygotowały ciasta tak, aby na pierwszą przerwę były one gotowe do sprzedaży. Jak zwykle uczniowie i nauczyciele entuzjastycznie i z uśmiechem na ustach kupowali placki, z których pieniądze przeznaczono na Samorząd Uczniowski, czyli na nagrody z konkursów organizowanych przez SU, nagrody na zakończenie roku szkolnego i pomoc dla potrzebujących uczniów z naszej szkoły . Po drugiej przerwie, na stoisku nie było już prawie nic! Dzięki łasuchom z naszej szkoły udało nam się zebrać 472zł.

Bardzo dziękujemy rodzicom za bezinteresowną pomoc i życzliwość  bez Nich ta akcja nie byłaby możliwa.

 

       I jeszcze jedna atrakcja jaka czekała na uczniów tego dnia w naszej szkole. Uczniowie którzy mieli założoną czapkę mikołaja tego dnia byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej i otrzymali czekoladowego „mikołajka” od przewodniczącej Rady Rodziców pani Renaty Koniecznej. Myślę, że pomysł się udał na korytarzu szkolnym widać było czerwone czapeczki i udzielał się w ten sposób przedświąteczny klimat.
GMINNY TURNIEJ DWÓCH OGNI

Dnia 6 grudnia 2017 po raz 9 został zorganizowany gminny turniej dwóch ogni. Obok zespołu z Krzycka Wielkiego obecne były również dwie drużyny reprezentujące szkoły w Jezierzycach Kościelnych i Włoszakowicach. Dziewczęta z klas IV-VI rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”, dzięki czemu rozegrano łącznie 3 mecze składające się z dwóch połów po 10 minut.

Po bardzo zaciętej rywalizacji najlepsze okazały się miejscowe zawodniczki, które pewnie wygrały oba pojedynki i zgromadziły na swoim koncie komplet punktów. Na drugiej pozycji uplasowały się reprezentantki Włoszakowic, a najniższy stopień podium przypadł dziewczętom z Jezierzyc Kościelnych. Bez względu na zajęte miejsce wszystkie drużyny otrzymały okazały puchar, dyplom i pamiątkowe medale, ufundowane przez gminę Włoszakowice, a wręczone przez kierownika GOSiR Arkadiusza Szymczaka. Jak przystało na Mikołajki nie mogło się też obyć bez słodkiego upominku.

 

 

 

AUDYCJE MUZYCZNE

W miesiącu listopadzie i grudniu odbyły się w naszej szkole dwie audycje muzyczne - "Indiańskie magiczne Andy" i "Z krecikiem przez świat bajek". Na pierwszym koncercie gościliśmy Indian, którzy zabrali naszych uczniów w magiczne andyjskie góry, aby przedstawić im czasy rdzennych Indian, rozwój ich kultury i muzyki. Natomiast drugi koncert przy dźwiękach banjo i skrzypiec nawiązywał do świata bajek, którego bohaterem był Krecik ze słynnej czeskiej kreskówki.

 


 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


Uroczysty apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przygotowała klasa 7 przy współudziale chóru szkolnego. Artyści nakreślili tło historyczne wydarzeń związanych z tym ważnym dla naszej Ojczysty wydarzeniem. Występom towarzyszyła oprawa artystyczna: biało-czerwone flagi, plakaty i patriotyczne pieśni.

 

 

 

 

 

 

SZKOLNY HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ


W dniu 9 listopada 2017 r.w ramach turnieju rywalizowały ze sobą trzy drużyny: klasy 7, 2 i 3 gimnazjum. Zespoły musiały się składać co najmniej z 4 zawodników, ale w każdej było kilku uczniów "na zmianę". Truniej został rozegrany systemem "każdy z każdym", tak więc rozegrane zostały 3 mecze 2x10 min.
 

 

Wyniki:
1 miejsce - kl. 3 gim
2 - kl. 7
3 - kl. 2 gimBIEG LICEALISTY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


 

            Już po raz szósty zorganizowany został Bieg Licealisty we Włoszakowicach z okazji Święta Niepodległości. Listopadowa pogoda spłatała nam małego figla i zawody z dnia 6 listopada zostały przeniesione na dziewiąty dzień listopada - czwartek. Tradycyjnie, naszą szkołę, reprezentowała cała klasa 3 gimnazjum. Bieg odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 3 gimnazjum i klasy ponadgimnazjalne. W zawodach brały udział wszystkie szkoły z gminy Włoszakowice. Bieg otworzył wójt gminy p. Stanisław Waligóra wraz z dyrektorem Zespołu Szkół we Włoszakowicach p. Tadeuszem Górnym.
            Najszybciej z naszej drużyny trasę biegu pokonał Kacper Pludra, plasując się na drugim miejscu w kwalifikacji ogólnej. W nagrodę otrzymał puchar oraz bon na zakup sprzętu sportowego.

 

 

Gratulujemy!Konkurs plastyczny z j. angielskiego 


            Kolejny konkurs plastyczny z j. angielskiego za nami. Tym razem uczniowie najmłodszych klas wykonywali prace na temat" Moje wakacje". Technika wykonania pracy była dowolna natomiast wszystkie przedstawione przedmioty należało podpisać w j. angielskim. Najbardziej pomysłową pracę wykonała Oliwia Białasik- kl. IIIa. Drugie miejsce zajął Marek Kaczmarek- kl. IIIb. Trzecie miejsce przypadło Ksaweremu Michalewiczowi-kl. I.

Serdecznie gratuluję.

 

 

 

A.Golczak

 

 

The Master Of Spelling

             W naszej szkole po raz pierwszy odbył się konkurs The Master Of Spelling. Uczniowie klas trzecich walczyli o tytuł Mistrza Literowania po angielsku. Konkurs składał się z dwóch etapów. Na każdym szczeblu uczniowie musieli wykazać się dużą znajomością alfabetu. Do zmagań konkursowych zgłosiło się 10 uczniów. Tytuł The Master Of Spelling uzyskała Maria Migdałek. Drugie miejsce zajął Mikołaj Kubiak a trzecie Alex Kubeczko. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Dla wszystkich uczestników przygotowana była słodka niespodzianka.

            Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

 

 

 

A.  Golczak

 

 

GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ GIMNAZJÓW - ORLIK 2017

            W dniu 25 października 2017 r. nasza szkoła była organizatorem Gminnego Turnieju Piłki Nożnej szkół gimnazjalnych. Pomimo niesprzyjającej aury - padającego ciągle deszczu - w turnieju wzięły udział drużyny wszystkich szkół gminy Włoszakowice. Mecze rozegrane zostały systemem "każdy z każdym". Poziom turnieju był bardzo wyrównany i prawie do ostatniego meczu ważyły się losy poszczególnych drużyn. Nasza reprezentacja jednak już na samym początku zademonstrowała wysoki poziom wygrywając pierwszy mecz z drużyną z Włoszakowic 4:1, a później wygrywając wszystkie spotkania, co w efekcie dało nam pierwsze miejsce w turnieju i tym samym w gminie.

Wyniki spotkań:

 

 

 

 

 

 

A

B

C

D

E

pkt

A

Jezierzyce Kościelne

X

1 : 1

0 : 2

0 : 3

1 : 0

4

B

Bukówiec Górny

1 : 1

X

0 : 3

1 : 3

3 : 0

4

C

Krzycko Wielkie

2 : 0

3 : 0

X

4 : 1

2 : 1

12

D

Włoszakowice

3 : 0

3 : 1

1 : 4

X

3 : 0

9

E

Dłużyna

0 : 1

0 : 3

1 : 2

0 : 3

X

0

 Miejsca:

1 - Krzycko Wielkie
2 - Włoszakowice
3 - Bukówiec Górny
4 - Jezierzyce Kościelne
5 - Dłużyna

            Na zakończenie turnieju przedstawiciel gminy Włoszakowice Arkadiusz Szymczak wręczył wszystkim zespołom pamiątkowe puchary, a zwycięskie zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali medale.
Królem strzelców został Marcel Krawczyk z gimnazjum we Włoszakowicach - zdobywca 5 bramek.
Gratulujemy 1 miejsca naszym reprezentantom!

Zdjęcia

PASOWANIE NA UCZNIA

            Dnia 24.10.2017 r. odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. W poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej przyjęto  22 pierwszoklasistów.  Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Sekretarz Gminy pani Monika Klemenska, Przewodnicząca Rady rodziców pani Renata Konieczna ,Ksiądz Dziekan Artur Rembalski.
            Pierwszoklasiści przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Po zapewnieniach, że dzieci lubią swoją szkołę i że w szkole im się bardzo podoba pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Pasowania na uczniów szkoły dokonał pan Dyrektor Józef Sajbura. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Pierwszoklasiści otrzymali wyprawki ufundowane przez Radę Rodziców. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście. W imieniu Wójta Gminy życzenia i prezenty złożyła Sekretarz Gminy pani Monika Klemenska. Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią. Swoje życzenia i prezenty dla pierwszaków złożyli także uczniowie starszych klas. Rodzice, którzy przybyli w licznym gronie zaprosili wszystkich na „słodkie przyjęcie”.

Zdjęcia

 

Wychowawczyni klasy I

 

 

KONCERT

            W czwartek 19 października br. odbył się koncert październikowy pt. "Elektryzujące dźwięki" skierowany dla klas 6,7,2 i 3 gimnazjum. Podczas audycji uczniowie mogli poznać urządzenia takie jak sampler, looper, multi-efekt, sekwencer, syntezator wstążkowy oraz zobaczyć jak się tworzy muzykę za ich pomocą. Całość okraszona była pięknym brzmieniem trąbki, flugelhornu oraz skrzypiec. Na zakończenie koncertu, kilkoro naszych uczniów zostało zaproszonych do wspólnego grania, co spotkało się z wielkim aplauzem publiczności.
Wszystko prezentowali artyści Maciej Giżejewski i Kacper Grzanka, którzy tworzą grupę Rahad.

 

 

Zdjęcia

I.G.

 

 

 

GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ KLAS 4 - 6

W dniu 18 października 2017 r. zorganizowany został na Orliku przy naszej szkole w Krzycku Wielkim turniej piłki nożnej, w którym wzięły udział reprezentacje wszystkich 5 szkół podstawowych z terenu gminy Włoszakowice. Zawodnikom podczas rozgrywek sprzyjała piękna, słoneczna pogoda. Poziom rozgrywek był bardzo wyrównany i do ostatniego meczu rozstrzygały się miejsca poszczególnych szkół.
Wyniki spotkań:

 

 

A

B

C

D

E

pkt

A

Włoszakowice

X

1 : 1

3 : 1

0 : 3

3 : 0

7

B

Bukówiec Górny

1 : 1

X

0 : 2

1 : 1

3 : 0

5

C

Jezierzyce Kościelne

1 :3

2 : 0

X

1 : 1

5 : 0

7

D

Krzycko Wielkie

3 : 0

1 : 1

1 : 1

X

3 : 0

9

E

Dłużyna

0 : 3

0 : 3

0 : 5

0 : 3

X

0

Miejsca:
1 - Krzycko Wielkie
2 - Włoszakowice
3 - Jezierzyce Kościelne
4 - Bukówiec Górny
5 - Dłużyna

Na zakończenie rozgrywek wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, a najlepsze zespoły medale i dyplomy.

Zdjęcia

 

 

Gminne Biegi Przełajowe

    W dniu 9 października 2017 r. zorganizowane zostały w szkole w Dłużynie Gminne Biegi Przełajowe. Naszą szkołę reprezentowało 30 uczniów. Zawodnicy startowali w 3 kat. wiekowych: kl. 4 i młodsi, klasy 5-6, klasy 7, II i III gim. Nasi uczniowie drużynowo wywalczyli 3 miejsce. Najlepszą lokatę - 1 miejsce, uzyskała Kamila Wańska z kl. 6, drugie miejsca zdobyli: Nikola Apolinarska kl. II gim. i Damian Ratajczak kl. 6, 3 miejsce uzyskała Laura Tyczyńska z kl. 5 i Krystian Białasik z kl. 7, piąte lokaty zdobyli: Zuzanna Podgórska kl. II gim., Dominik Skrzypczak z kl. 6 i Wojtek Piasecki z kl. 4a, szóste miejsce uzyskał Michał Leśniak z kl. III gim. Gratulujemy uzyskanych wyników!!

Zdjęcia

 

 

 

Dzień białej koszulki z czerwonym elementem

 Samorząd szkolny ogłosił "Dzień białej koszuli z czerwonym elementem" polegającym na tym, aby każdy uczeń ubrał w piątek 6 października białą koszulę z czerwonym elementem. Tym elementem mógł być dowolny kwiatek, motylek itp.. Dla klas, których uczniowie najliczniej przyjdą przebrani przewidziano nagrody.

 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA - PODSUMOWANIE GMINNE

         Dnia 4 października uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w kolejnej już edycji sprzątania świata. Tegoroczna impreza odbyła się na Krzyżowcu, a towarzyszyła jej miła atmosfera i mnóstwo atrakcji. Podczas przechadzki po lesie uczestnicy rozwiązywali różne zadania dotyczące lasu i ekologii. Uczniowie z krzyckiej szkoły świetnie poradzili sobie z tym zadaniem, gdyż na 35 punktów zdobyli 34. Na koniec zostało rozpalone ognisko i urządzony poczęstunek. Wszyscy świetnie się bawili i wrócili do szkoły w wesołych nastrojach.

Link do galerii

 

 

 

Marika Walkowiak

 

 

Ogólnopolski  Dzień Głośnego  Czytania

                W tym roku szkolnym społeczność krzyckiej szkoły aktywnie włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. 29 września aktyw biblioteczny zaprosił najpierw uczniów klas młodszych ( pierwszej i trzecich), a później klas starszych (od czwartej szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjum) do wysłuchania głośnego czytania fragmentów książek w świetlicy szkolnej. Biletem wstępu były estetycznie wykonane zakładki do książek.

                Uczniowie przynieśli ze sobą koce, poduszki, pluszaki i ulubione książki. Aktyw zadbał o wystrój pomieszczenia, obecność maskotki bibliotecznej (nazwanej przez uczniów Czytunia Książkomiła), zorganizował wystawkę książek polecanych przez bibliotekę szkolną. Młodsi uczniowie wysłuchali fragmentu książki Grzegorza Kasdepke Drużyna Pani Miłki, czyli o szacunku, odwadze i innych wartościach, który przeczytała pani bibliotekarka, a starsi opowiadania ze zbioru Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach w wykonaniu uczniów klasy drugiej gimnazjum – Mariki Walkowiak i Krzysztofa Gordziejewskiego.

                Akcja głośnego czytania spodobała się uczestnikom. Kilkoro uczniów z klasy siódmej i trzeciej gimnazjum przygotowało i zaprezentowało w tym dniu na forum klasy fragmenty swoich ulubionych książek.

Barbara Leszkowicz-Barszcz

 

Sprzątanie Świata

    W dniu 20 września 2017 r. uczniowie wszystkich klas uczestniczyli, jak co roku, w akcji "Sprzątanie Świata". Każda klasa miała wyznaczony rejon sprzątania w naszej miejscowości. Uczniowie wędrowali z workami przeznaczonymi do selektywnej zbiórki śmieci, tak aby można było odzyskać maksymalnie dużo w ramach recyklingu. Po godzinie sprzątania okazało się, ku naszemu zadowoleniu, że tym razem ilość zebranych śmieci była niewielka. Mamy nadzieję, że to dobra oznaka wrażliwości naszych mieszkańców na ład i porządek otoczenia.

 

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

Gminny Turniej Strzelecki

    Kilkuletnią tradycją stało się już, że co roku na przełomie lutego i marca Włoszakowickie Bractwo Kurkowe w porozumieniu z LOK Leszno, organizują dla pierwszych klas gimnazjalnych szkół gminy Włoszakowice turniej strzelecki. W turnieju biorą udział wszyscy uczniowie danej klasy. Każdy uczeń oddaje 13 strzałów z wiatrówki do tarczy z odległości 10 m.
Nasi uczniowie wyjechali na strzelnicę do Włoszakowic w dniu 1 marca 2017 r. Byliśmy pierwszą szkołą, która wykonywała strzelanie, więc trudno przewidywać ostateczne wyniki, ale najwięcej punktów w klasie "wystrzelała" Zuzanna Podgórska - 76 na 100, 73 punkty uzyskał Daniel Hałupka, a 72 Amelia Stachowska.
Dopiero, gdy wszystkie szkoły zakończą strzelanie, nastąpi rozstrzygnięcie turnieju.
    Mamy nadzieję, że ostateczny wynik będzie nawiązywał do sukcesów z lat ubiegłych, gdy kilkukrotnie zdobywaliśmy pierwsze miejsca.

 

Stypendia

          W dniu 27 lutego 2017 r. zorganizowany został apel, na którym dyrektor szkoły p. Józef Sajbura uroczyście wręczył stypendia naukowe najlepszym uczniom naszej szkoły. Stypendia zostały przyznane uczniom, którzy  po pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego uzyskali  odpowiednio wysoką średnią ocen.
Dla szkoły podstawowej wymagana minimalna średnia to 5,25, a dla gimnazjum to 5,2.
W szkole podstawowej wymaganą średnią uzyskało troje uczniów z klasy piątej: Kamil Łukaszewski (5.57), Nastazja Szwarc (5,36), Agnieszka Białasik (5,28). W gimnazjum tylko jeden uczeń z klasy 3 gimnazjum: Nikodem Michalski (5,58).

Gratulujemy!!

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

                Dnia 23 lutego 2017 r. nasza szkoła była gospodarzem gminnego etapu OTWP. Jak co roku turniej organizowany jest pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom" i biorą w nim udział uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. Każdą szkołę może  reprezentować dwoje uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.
W ramach turnieju zawodnicy w części  pierwszej rozwiązują pisemny test, z którego po trójce najwyżej punktowanych awansuje do kolejnego - drugiego etapu. Etap drugi to pytania ustne, z których dwa są teoretyczne, a trzecie dotyczy znajomości sprzętu pożarniczo-ratowniczego.
Naszą szkołę reprezentowali:
sp - Franek Kędziora i Tomek Piasecki (kl.6), gimnazjum - Zuzanna Lipowa i Kacper Pludra (kl. 1 gimn.)

Wszyscy nasi zawodnicy awansowali do rundy drugiej i ostatecznie zdobyli czołowe miejsca:
SP 1 miejsce - Franek Kędziora, 2 - Tomek Piasecki, Gim. 1 - Zuzanna Lipowa, 2 - Kacper Pludra.
Oprócz gratulacji i dyplomów uczestnicy otrzymali, w ramach nagrody, talony do realizacji w sklepie sportowym.
Uczniowie, którzy zajęli pierwsze miejsca reprezentować będą naszą gminę w rozgrywkach powiatowych w Lesznie - powodzenia!

 

Gminny Konkurs Wiedzy Sportowej

                 Dnia 26 stycznia na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Krzycku Wielkim odbył się Gminny Turniej Wiedzy Sportowej.

Turniej podzielony był na dwie kategorie: szkoły podstawowe i gimnazja. W obu kategoriach reprezentantów wystawiły cztery zespoły szkół z terenu naszej gminy: ZS w Bukówcu Górnym, ZS w Jezierzycach Kościelnych, ZSO we Włoszakowicach oraz gospodarze - ZS w Krzycku Wielkim.  Uczniowie mieli za zadanie wypełnić test składający się z 20 pytań. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 20 minut. Pytania dotyczyły ogólnej wiedzy min. o igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy, zasadach gier zespołowych. Do wyłonienia III miejsca w kategorii szkół gimnazjalnych potrzebna była dogrywka, a do wyłonienia III miejsca w kategorii szkół podstawowych aż dwie dogrywki.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

- szkoły podstawowe: Amadeusz Langner – ZSO we Włoszakowicach, Tomasz Piasecki – ZS w Krzycku Wielkim, Oliwia Kozar – ZS w Jezierzycach;

- gimnazjum: Kacper Matysiak – ZSO we Włoszakowicach, Artur Zawidzki – ZS w Krzycku Wielkim, Bartosz Kubacki – ZS w Krzycku Wielkim.

Na wszystkich czekał słodki upominek ufundowany przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ponadto wymienieni wyżej uczniowie otrzymali bony do wykorzystania w sklepie sportowym, również sfinansowane ze środków GOSiR za co bardzo dziękujemy.

 

Gminny Turniej Tenisa Stołowego

                W dniu 21 stycznia 2017 r. nasza szkoła była organizatorem Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych. W turnieju konkurowały ze sobą dziewczęta i chłopcy. W wyniku wyrównanych rozgrywek nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca w trzech kategoriach.

Szkoły podstawowe:
dziewczęta
1 miejsce - Julia Kostrowska, 2 miejsce - Marta Mejza, 3 - Kamila Wańska (wszystkie zawodniczki z SP Krzycko Wielkie)
chłopcy
1 - Marcin Nowaczyk (Krzycko), 2 - Joachim Ławecki (Włoszakowice), 3 - Alan Malepszy (Krzycko)

Gimnazjum:
dziewczęta
1 - Zuzanna Kot (Krzycko), 2 - Natalia Szulc (Włoszakowice), 3 - Gabrysia Drobnik (Krzycko)
chłopcy
1 - Patryk Szulc (Włoszakowice), 2 - Łukasz Eliger (Jezierzyce K.), 3 - Wojciech Maćkowiak (Włoszakowice)

Gratulujemy!

 

WOŚP w Krzycku 2017 r.

                Dnia 15 stycznia 2017 roku na sali wiejskiej w Krzycku Wielkim odbył się 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórkę rozpoczęliśmy pod kościołem w Krzycku Małym, a następnie pieniądze można było wrzucać do puszek podczas imprezy. Rozpoczęliśmy o godzinie 15 konkursem dla najmłodszych, na najlepsze przebranie. W międzyczasie odbywały się tańce m.in. Kaczuszki, pociąg, makarena, które prowadziła Pani Izabela Górna. Od początku można było zakupić cegiełki, które brały udział w losowaniu nagród, gdzie główną nagrodą był tablet. Kawiarenka kusiła wypiekami naszych rodziców. Niedzielne popołudnie uświetnił również występ mażoretek reprezentujących zespół Twins z Włoszakowic.

            W sumie zebraliśmy około 3800 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcą oraz osobom, dzięki którym mogliśmy zorganizować tegoroczny finał.

 

                                                                                                      Zuzanna Lipowa

JASEŁKA 2016

            Dzień 22 grudnia w naszej szkole, to dzień szczególny - ostatni dzień nauki w 2016 roku i jednocześnie ostatni przed pięknymi świętami Bożego Narodzenia. Wszyscy uczniowie przyszli tego dnia odświętnie ubrani, a z klas i świetlicy szkolnej rozchodziły się zapachy wigilijnych potraw. Po pierwszej lekcji wszyscy zgromadzili się na sali widowiskowej tuż obok szkoły. Klasa szósta i chór szkolny pod opieką i kierownictwem p. Izabeli Górnej i Tomasza Dyby przygotowali uroczystość tzw. jasełka. Tym razem była to inscenizacja "Opowieści Wigilijnej". Główną rolę zagrał Amadeusz Walkowiak. Wszyscy aktorzy świetnie odegrali swoje role, a chór szkolny uświetnił uroczystość kolędami.  Julia Janowicz pięknie zagrała na skrzypcach kilka kolęd, a uczniowie klasy piątej zespołowo zagrali na cymbałkach dwie piosenki świąteczne. Nie zabrakło również świątecznych i noworocznych życzeń od księdza proboszcza Artura Rembalskiego i dyrektora szkoły Józefa Sajbury.
    Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody oraz ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą bombkę choinkową oraz konkursu na nazwę maskotki w bibliotece szkolnej.

 

SIŁOWNIA

     W dniu 21 grudnia dotarła do naszej szkoły przesyłka zawierająca elementy siłowni sportowej. Szczególnie podekscytowani byli uczniowie klasy 3 gimnazjum, którzy z wielkim zapałem zaangażowali się w rozpakowywanie wielu ciężkich katonów. Podjęli się też niełatwego zadania złożenia przyrządów do ćwiczeń takich jak ławeczki, rowery, bieżnia elektryczna i zestawu typu "atlas". Bardzo cieszy wszystkich perspektywa możliwości zajęć w tworzonej właśnie siłowni. Na pewno wpłynie to pozytywnie na poziom sprawności fizycznej naszych uczniów i nauczycieli :)

 

 

 

TURNIEJ PIŁKI RĘCZNEJ KLAS 4

            W piątek 16 grudnia na hali sportowo-środowiskowej we Włoszakowicach po raz kolejny zagościli młodzi szczypiorniści. Tym razem cztery drużyny reprezentujące szkoły podstawowe z terenu naszej gminy walczyły o awans do Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Starosty Leszczyńskiego.

            Do rozgrywek eliminacyjnych przystąpiły reprezentacje Bukówca Górnego, Jezierzyc Kościelnych, Krzycka Wielkiego i Włoszakowic, złożone z uczniów klas IV szkoły podstawowej. Wspierane przez własnych kibiców drużyny tradycyjnie rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. Dzięki temu przeprowadzono łącznie aż 6 niezwykle emocjonujących spotkań, wszystkie o długości 15 minut.

            Po bardzo zaciętej rywalizacji ostatecznym zwycięzcą turnieju zostali uczniowie z miejscowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących, którzy na co dzień występują w barwach SPR GZK Włoszakowice. Tym samym to oni będą reprezentować naszą gminę podczas zawodów o najważniejsze trofeum w powiecie leszczyńskim. Szansę na awans zachowali również piłkarze z Bukówca Górnego, którym w piątkowych zawodach udało się zająć bardzo wysoką drugą lokatę. Na podium zmieścili się jeszcze  reprezentanci Krzycka Wielkiego, a czwarta pozycja przypadła ekipie z Jezierzyc Kościelnych. Bez względu na końcowy wynik wszystkie drużyny otrzymały słodkie niespodzianki, wręczone przez prezesa GZK Rafała Jagodzika i kierownika GOSiR Arkadiusza Szymczaka.

Wyniki wszystkich piątkowych meczów przedstawiają się następująco:

ZSO Włoszakowice – ZS Krzycko Wielkie   5:2

ZS Bukówiec Górny – Jezierzyce Kościelne   2:0

ZS Krzycko Wielkie – ZS Bukówiec Górny   2:3

ZS Jezierzyce Kościelne – ZS Krzycko Wielkie   1:1

ZS Bukówiec Górny – ZSO Włoszakowice   1:2        

ZS Jezierzyce Kościelne – ZSO Włoszakowice   0:4

 

 

KONKURS ŚWIĄTECZNY

        Samorząd szkolny w miesiącu grudniu zorganizował świąteczny konkurs polegający na wykonaniu bombki. W konkursie wzięło udział aż 31 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Komisja miała trudne zadanie ponieważ prace były bardzo ładne oraz wykonano je różnymi technikami. W rezultacie przyznano:

1 miejsce  Natalia Pawłowska, Amelia Wiśniewska, Tatiana Poloch

2 miejsce Krystian Białasik, Kasia Budzińska i Zosia Budzińska

3 miejsce Wiktoria Kulas, Klaudia Kicińska, Kamila Wańska

Wyróżnienie  Bartosz Tomiak

I. G.

 

Pierniki w klasie 3b

     W klasie 3b tradycją stało się coroczne wypiekanie pierników, które miało miejsce dnia 14.12.2016 r. w szkolnej klasopracowni gospodarstwa domowego. Wspaniałe aromatyczne ciasto przygotowała mama ucznia z klasy. Przed  przystąpieniem do piernikowego wezwania dzieci umyły ręce i założyły fartuszki. W czasie zajęć uczniowie zostali wdrożeni do przestrzegania higieny podczas prac kulinarnych. Celem zajęć było: rozwijanie samodzielności, umiejętności zgodnej pracy w zespole, oraz podtrzymywanie tradycji wypieku świątecznych pierników przed świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie samodzielnie wałkowali ciasto, wykrawali pierniki i układali na blaszce. Rozwijali wyobraźnię podczas lukrowania i dekorowania pierników według własnego pomysłu. Przeżywali radość ze wspólnego działania. Własnoręcznie wykonane pierniki bardzo smakowały dzieciom podczas wigilii klasowej.

J. Dolczewska

 

GÓRA GROSZA 2016

    Co roku, na przełomie  listopada i grudnia, w krzyckiej Szkole, już XVII raz odbywa się wielka zbiórka monet, pt. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną. Najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

            W naszej szkole w takiej zbiórce wzięły udział wszystkie klasy natomiast

I miejsce- klasa 5 zebrała 134,92zł,
II miejsce- klasa 2a zebrała 63,39zł,
III miejsce- klasa 2b zebrała 61,8zł.

 klasa 3a - 59,44zł, klasa 3b - 31,34zł, klasa 4 - 53,23zł ,klasa 6 - 14,10zł, klasa 1gim - 32,53zł, klasa 2gim - 44,13zł, klasa 3gim - 0zł. Razem zebraliśmy 494,88zł

Wiktoria K.

 

 

MIKOŁAJKI 2016

   Podczas tegorocznych Mikołajek na uczniów Zespołu Szkół w Krzycku Wielkim czekały liczne atrakcje. Jedną z nich był Turniej Dwóch Ogni, w którym wzięły udział dziewczęta reprezentujące okoliczne szkoły podstawowe.

            Oficjalnego otwarcia rozgrywanego już po raz VIII turnieju i powitania wszystkich zgromadzonych dokonała główna organizatorka zawodów Alicja Kot. Obok zespołu z Krzycka Wielkiego obecne były również dwie drużyny reprezentujące szkoły w Jezierzycach Kościelnych i Włoszakowicach. Dziewczęta z klas IV-VI rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”, dzięki czemu rozegrano łącznie 3 mecze składające się z dwóch połów po 10 minut. Wyniki poszczególnych spotkań przedstawiają się następująco:

Krzycko Wielkie – Jezierzyce Kościelne   35:6

Jezierzyce Kościelne – Włoszakowice   14:24

Krzycko Wielkie – Włoszakowice   39:19

Po bardzo zaciętej rywalizacji najlepsze okazały się miejscowe zawodniczki, które pewnie wygrały oba pojedynki i zgromadziły na swoim koncie komplet punktów. Na drugiej pozycji uplasowały się reprezentantki Włoszakowic, a najniższy stopień podium przypadł dziewczętom z Jezierzyc Kościelnych. Bez względu na zajęte miejsce wszystkie drużyny otrzymały okazały puchar, dyplom i pamiątkowe medale, ufundowane przez gminę Włoszakowice, a wręczone przez kierownika GOSiR Arkadiusza Szymczaka. Jak przystało na Mikołajki nie mogło się też obyć bez słodkiego upominku.

            Poza wspomnianym turniejem na uczniów krzyckiej szkoły czekały również inne niespodzianki. Na korytarzu prowadzono sprzedaż ciasta, a każdy kto przyszedł na lekcje w mikołajkowej czapce nie musiał obawiać się niespodziewanej „odpytki” czy kartkówki. Przedświąteczny klimat udzielił się nawet szkolnej maskotce, która tego dnia przywdziała czerwone ubranko.

 

 

TYMBARK 2016

    Dnia 14 listopada 2016 roku na orliku w Krzycku Wielkim został rozegrany mecz  turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na etapie powiatowym pomiędzy szkołą z Górki Duchownej, a gospodarzami turnieju Krzyckiem Wielkim. W pierwszej połowie to dziewczęta z krzyckiej szkoły dominowały prowadząc 2:0. Bramki strzelała Kamila Wańska, w drugiej połowie dziewczyny z Górki wyrównały na 2:2. W 5 minutowej dogrywce to goście strzelili decydującą bramkę i w ten sposób turniej zakończył się wynikiem 3:2 dla Górki Duchownej. I to ta szkoła będzie rozgrywała kolejne spotkania na etapie wojewódzkim.

            Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym jest  firma Tymbark. Główne cele Turnieju to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

 

A.K.

APEL - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

    W dniu 10 listopada na sali widowiskowej obok naszej szkoły zorganizowany został uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W apelu wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz grono pedagogiczne. Uczniowie, dla podkreślenia odświętnego charakteru tej uroczystości, ubrani byli w stroje galowe przyozdobione biało-czerwonymi kotylionami.

            Uroczysty apel uświetniony został występem chóru szkolnego oraz bardzo ciekawym przedstawieniem w wykonaniu uczniów klasy 3 gimnazjum.

            Nauczycielom i uczniom bardzo dziękujemy za wzruszającą i pięknie przygotowaną uroczystość.

 

 

 

  

BIEG LICEALISTY


 

            W dniu 9 listopada prawie wszyscy uczniowie z klasy 3 gimnazjum wyjechali do Włoszakowic aby wziąć udział w tradycyjnym już Biegu Licealisty organizowanym z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dla podkreślenia tej okazji, nasi uczniowie zabrali ze sobą różne akcesoria w narodowych, biało-czerwonych barwach. Były to biało-czerwone koszulki, czapeczki, chusty, szaliki a także flagi, z którymi ruszyli na trasę biegu.

            Wśród naszych zawodników najlepsze miejsce (6) zajął Kacper Podgórski, który otrzymał z rąk wójta gminy Włoszakowice, p. Stanisława  Waligórę bon do realizacji w sklepie sportowym. Bieg odbył się w radosnej atmosferze, a słoneczna pogoda jeszcze bardziej wpłynęła na miłą atmosferę sportowej rywalizacji.

 

 

 

 

 

GMINNE BIEGI PRZEŁAJOWE

W dniu 21 października 2016 r.(piątek) 27 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Gminnych Biegach Przełajowych organizowanych w Dłużynie. Warunki były d

ość trudne, bo dokuczał chłodny wiatr, ale nasi zawodnicy spisali się doskonale.

W kat. K12 pierwsze miejsce wybiegała Zuzanna Podgórska, a drugie Marta Mejza
W kat. M12 pierwsze miejsce zajął Krystian Białasik, a trzecie Amadeusz Walkowiak
W kat.K14 drugie miejsce - Nikola Apolinarska
W kat.M14 pierwsze miejsce zajął Michał Leśniak
W kat.M15 pierwsze miejsce zajął Kacper Podgórski

W kwalifikacji drużynowej nasza szkoła uzyskała pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum i drugie miejsce w kat. szkół podstawowych.
Zawodnicy za zajęte miejsca otrzymali medale i dyplomy, a szkoły okazałe puchary.

 
SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM MONAR-u

W dniu 20 października 2016 r. dla rodziców i nauczycieli zorganizowane zostało przez naszą szkołę spotkanie z pracownikiem MONAR-u  z Leszna. Tematem prelekcji były zagadnienia związane z niebezpieczeństwem zażywania przez dzieci i młodzież substancji niebezpiecznych, czyli "dopalaczy", narkotyków, leków itp. Prelegentka w bardzo fachowy i obrazowy sposób przekazała ciekawe i pouczające informacje na ten ważny temat. Zagrożenie dla zdrowia i życia młodych ludzi związane z zażywaniem niebezpiecznych substancji jest ogromne i dlatego warto zrobić wszystko aby zareagować w odpowiedni sposób.

  

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W przeddzień święta w naszej szkole przygotowana została uroczystość  uświetniająca obchody tzw. Dnia Nauczyciela. Uczniowie pod opieką p. Izabeli Górnej i p. Alicji Kaczmarek w brawurowy sposób odegrali zabawne scenki z życia grona pedagogicznego, nie zabrakło też świetnych piosenek z doskonałymi tekstami, w których wstąpili przebrani pomysłowo uczniowie. Uroczystość uświetniły występy zespołu tanecznego "Jednorożce", który zademonstrował dynamiczny układ taneczny.
Podczas uroczystości życzenia dla pracowników szkoły złożyła przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Konieczna także dyrektor szkoły p. Józef Sajbura, który również wręczył nagrody dla pracowników naszej placówki.

 

ORLIK 2016

Dnia 12 października 2016 roku na orliku przy ZS Krzycko Wielkie został zorganizowany Gminny turniej piłki nożnej chłopców szkół podstawowych „Orlik 2016”. Do rywalizacji stanęły 3 szkoły z naszej gminy: ZS Jezierzyce Kościelne, ZS Włoszakowice i ZS Krzycko Wielkie jako gospodarz imprezy.

Chłopcy w składach 6 osobowych rozegrali po dwa spotkania systemem „każdy z każdym”. Mecze trawy 20 minut (2 x 10min). Pogoda nie dopisywała, ale turniej odbywał się w sportowej atmosferze, spotkania były bardzo wyrównane. Pierwszy mecz pomiędzy Krzyckiem, a Włoszakowicami zakończył się wynikiem 2 : 0 – bramki dla Krzycka zdobyli Krystian Białasik i Alan Malepszy.
            Drugie spotkanie Krzycko – Jezierzyce 3 : 0, bramki zdobyli Oskar Kulas i dwie Alan Malepszy. Trzeci mecz Włoszakowice – Jezierzyce 3 : 2, bramki dla Włoszakowic strzelali Joachim Ławecki, Dominik Gnurt i dwie Amadeusz Langner, natomiast strzelcami w drużynie Jezierzyc byli Mateusz Ławniczak i Kacper Zadworny.

Szkoły uplasowały się na następujących miejscach:
 I – Krzycko Wielkie,
II – Włoszakowice,
III – Jezierzyce.
 Każdy zawodnik otrzymał medal i słodki upominek , a drużyny puchary i dyplomy.

Bardzo dziękujemy Gminie Włoszakowice  i Gminnemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji za zakup nagród.

JABŁUSZKO

W naszej szkole dnia 11 października br. zorganizowana została akcja charytatywna „Jabłuszko”. Udało nam się zebrać 233 zł. Dochód z akcji będzie przekazany na rachunek bankowy fundacji „Zdążyć z Pomocą” na rzecz Dobrusi. Zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem, dzieci bardzo chciały pomóc dziewczynce kupując owoce. Na pierwszej przerwie wszystkie jabłka zostały wykupione, ponieważ ich ilość była ograniczona dla wszystkich szkół i przedszkoli.

 

 

GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCÓW GIMNAZJADA

            W dniu 10 października nasza szkoła była organizatorem turnieju piłki nożnej chłopców na "Orliku". W rozgrywkach brały udział drużyny z gimnazjum Włoszakowice, Jezierzyce Kościelne i Krzycka Wielkiego.
Mecze zostały rozegrane systemem "każdy z każdym" i ich wynik był następujący":
Krzycko W. - Jezierzyce K. 7 : 1
Włoszakowice - Krzycko W. 2 : 1
Jezierzyce K. - Włoszakowice 1 :11
1 miejsce - Włoszakowice
2 - Krzycko Wielkie
3 - Jezierzyce Kościelne
Zawodnicy nagrodzeni zostali medalami, a drużyny otrzymały pamiątkowe puchary ufundowane przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włoszakowicach 

DZIEŃ TAŃCA

W dniu 30 września 2016 r. na boisku szkolnym, podczas przerwy rozstawiany został sprzęt nagłaśniający z którego popłynęła głośna, rytmiczna muzyka, a uczniowie wszystkich klas mogli przyłączyć się do wspólnego tańca. Taniec entuzjastycznie prowadziły dziewczęta z klasy 2 gimnazjum, które samodzielnie wymyślają układy gimnastyczne w rytmie muzyki i przyciągają do tej formy ruchu młodsze koleżanki. To właśnie one, z własnej inicjatywy, utworzyły zespół taneczny "Jednorożce", w ramach którego przygotowują ciekawe i żywiołowe układy taneczne. Życzymy wytrwałości, pomysłowości i dobrej zabawy!

 

 

 

JEDNOROŻCE

    Do dnia 16 września trwały zapisy do zespołu tanecznego "Jednorożce", którego inicjatorkami są dziewczęta z 2 klasy gimnazjum. Dziewczęta samodzielnie opracowują układy gimnastyczne w rytm muzyki i zapraszają wszystkie chętnie dziewczęta z naszej szkoły do wspólnego treningu i zabawy. Zajęcia odbywają się na sali gimnastycznej w ramach zajęć dodatkowych tzw. SKS, w co drugi czwartek w godz. 14:20 - 15:30.

 

Piłka nożna halowa

            W dniu 6 kwietnia 2016 r. drużyna dziewcząt z naszego gimnazjum brała udział w Gminnym turniej piłki nożnej halowej. W rozgrywkach brały jeszcze udział drużyny z Włoszakowic i Dłużyny. Turniej rozegrany został systemem "każdy z każdym". Masze reprezentantki wygrały pierwszy mecz z Dłużyną 7:1, a drugi z Włoszakowicami 4:0, co zapewniło im 1 miejsce w turnieju. Miejsce drugie wywalczyła drużyna z Dłużyny.

W składzie naszej reprezentacji grały:


 1. Weronika Majer
 2. Wiktoria Majer
 3. Laura Drobnik
 4. Marika Stachowska
 5. Matylda Obiegała
 6. Wiktoria Poniży
 7. Gabriela Nadolna
 8. Oliwia Kołodziejczyk

Gratulujemy!

 

 

 


Orkiestra w szkole 

            W środę 6 kwietnia br. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Młodzieżowej Orkiestry Dętej "BLUE  BRASS  BAND" z Włoszakowic. Uczniowie klas 4-6 S.P. mogli na żywo zobaczyć rodzinę instrumentów dętych. Spotkanie to miało na celu zachęcenia uczniów naszej szkoły do wstąpienia w szeregi orkiestry. Na końcu prezentacji usłyszeliśmy kilka utworów w wykonaniu orkiestry.

 

Szkolny  Konkurs Piosenki

 1 kwietnia br. w naszej szkole odbył  się Szkolny Konkurs Piosenki, który cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów. Każdy mógł samodzielnie wybrać piosenkę i ją zaprezentować przed Jury w składzie Pan Szymon Gąda, Pani Izabela Górna oraz Weronika Majer i Matylda Obiegała z kl.3 gimnazjum. Do konkursu przystąpiło 21 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych kl. 1-3 Sp. i 4-6 Sp. i gimnazjum.


 

1-3 Sp.

I     miejsce- Amelia Wiśniewska z kl.3

II   miejsce-  Eliza Lorenz z kl.3

III Miejsce-  Monika Tomowiak z kl.1a

 

4-6 Sp. i gimnazjum

I    miejsce - Wiktoria Skopińska z kl.5

II  miejsce -  duet Wiktoria Michalewicz i Zuzanna Podgórska z kl.6

III miejsce-  Jakub Józefczak  z kl.5

Wyróżnienie dla Julii Janowicz z kl.5


 

 

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!!

Izabela Górna

 


OTWP - etap powiatowy

 

            W dniu 22 marca 2016 r. w budynku Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie zorganizowany został w ramach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - Młodzież Zapobiega Pożarom turniej powiatowy. Naszą gminę w kategorii szkół podstawowych reprezentował Franek Kędziora - uczeń klasy 5.

Tym razem rywalizacja była znacznie trudniejsza i nasz uczeń uzyskał 5 miejsce. Jako nagrodę otrzymał piękną i dużą maskotkę w postaci psa ubranego w bojowy mundur strażacki. Frankowi gratulujemy i mamy nadzieję, że za rok uda się awansować do szczebla wojewódzkiego.

 


Rejonowy Turniej Coca-cola

 

             W dniu 21 marca dziewczęta z gimnazjum w składzie:

 1. Weronika Majer
 2. Wiktoria Majer
 3. Laura Drobnik
 4. Gabriela Drobnik
 5. Matylda Obiegała
 6. Wiktoria Poniży
 7. Gabriela Nadolna 

           

wzięły udział w kolejnej już edycji rozgrywek piłki nożnej Coca-cola. Rozgrywki dobyły się na "Orliku" w Lipnie i brało w nich udział 6 drużyn. Pogoda niestety nie sprzyjała, było zimno i wietrznie, a nawet momentami padał deszcz. Naszej drużynie zabrakło trochę szczęścia, pomimo zaciętej walce i  zwycięstw wystarczyła jedna porażka i zamiast awansu wylądowaliśmy na 4 pozycji.

 

Gminny Turniej Piłki nożnej halowej chłopców

            W dniu 9 marca 2016 r. chłopcy z klas 2 i 1 gimnazjum reprezentowali naszą szkołę w turnieju gminnym, który zorganizowany został na hali we Włoszakowicach. W wyniku rywalizacji zajęli 2 miejsce przegrywając z drużyną z Włoszakowic. Na zakończenie zespół otrzymał pamiątkowy puchar i dyplom.

 

W turnieju nasze gimnazjum reprezentowali:
 

 1. Kacper Podgórski

   

 2. Krystian Wieczorek

   

 3. Eryk Lorenz

   

 4. Kuba Kubacki

   

 5. Artur Zawidzki

   

 6. Bartek Kubacki

   

 7. Sergiusz Marcinkowski

   

 8. Kacper Łeszyk

   

 9. Nikolas Cichoszewski
 

Gminny Turniej Piłki Nożnej Halowej

W dniu 1 marca 2016 r. drużyna naszych chłopców ze szkoły podstawowej wyjechała na włoszakowicką halę sportową, aby tam rozegrać turniej. Zacięty finałowy mecz nasi młodzi zawodnicy rozstrzygnęli na swoją korzyść wygrywając z zespołem z Włoszakowic 9:6.

 

 

 

 

 

 

 

Gminny Turniej Siatkówki

W dniu 26 lutego 2016 r. nasza szkoła była gospodarzem i organizatorem Gminnego Turnieju Siatkówki Chłopców szkół gimnazjalnych. W zawodach wzięły udział drużyny z Bukówca Górnego, Włoszakowic i Krzycka Wielkiego.

Turniej rozegrano systemem "każdy z każdym" . Mecze stały na wysokim i wyrównanym poziomie. Najwięcej emocji wzbudziło ostatnie spotkanie Włoszakowice - Krzycko, w którym konieczne było rozegranie tie-break'a rozstrzygniętego na korzyść gospodarzy.

Każda drużyna otrzymała pamiątkowe dyplomy i puchary ufundowane przez gminę Włoszakowice.

 

 

Wyniki spotkań:

Włoszakowice - Bukówiec G. 2:0 (25:18), (25:21)

Bukówiec G. - Krzycko W. 0:2 (15:25), (8:25)

Krzycko Wielkie - Włoszakowice 2:1 (12:25), (25:20), (25:12)

 

Gminny Turniej Tenisa Stołowego

W dniu 23 lutego zorganizowany został w naszej szkole Gminny Turniej Tenisa Stołowego szkół gimnazjalnych. W wyniku rywalizacji najlepsi okazali się uczniowie z gimnazjum w Dłużynie

Kat. dziewcząt:

1 miejsce - Estera Pusiak (Dłużyna)
2 miejsce - Żaneta Pieśniak (Dłużyna)
3 miejsce - Wiktoria Majer (Krzycko Wielkie)

Kat. chłopców:

1 miejsce - Krystian Otto (Dłużyna)
2 miejsce - Jacek Nędzyk (Dłużyna)
3 miejsce - Szymon Nowaczyk (Krzycko Wielkie)

 

 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

 

9 lutego zorganizowany został szkolny etap eliminacji. W wyniku rywalizacji do etapu gminnego zakwalifikowały się trzy osoby:
z gimnazjum - Zuzanna Lipowa (kl. 1 gimn.), Michał Kopka (kl. 3 gimn.)
z szkoły podstawowej - Franciszek Kędziora (kl. 5).
Gminny etap turnieju zorganizowany został w Dłużynie w dniu 17 lutego b.r.
Po części pisemnej, która miała formę testu, do finału zakwalifikowali się z naszej szkoły Michał Kopka (w grupie gimnazjum) i Franciszek Kędziora (s.p.). Franek uzyskał w części testowej największą liczbę punktów. 
Część ustna była bardzo wyrównana. Składała się z dwóch pytań teoretycznych i jednego związanego ze znajomością sprzętu pożarniczego.
W wyniku rywalizacji Michał Kopka uzyskał 4 lokatę. Franek natomiast wykazał się zdecydowanie najlepszą wiedzą i zajął 1 miejsce.
Zdobywcy pierwszych miejsc w swoich kategoriach będą reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych. Frankowi gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych etapach turnieju!

 

 

 


Turniej Szachowy

 

W dniu 11 lutego dwie uczennice (siostry) z naszej szkoły: Michalina Ratajczak i Magdalena Ratajczak wzięły udział w Powiatowym Turnieju Szachowym, który rozegrany został we Włoszakowicach. W turnieju brało udział ok. 100 zawodników. Magda uplasowała się w pierwszej dziesiątce swojej grupy, Michalina natomiast w połowie stawki. Michalina otrzymała upominek jako jedna z najmłodszych uczestniczek turnieju.

 

 

 

 
Gminny Turniej Strzelecki

W dniu 9 lutego 2016 roku prawie cała klasa 1 gimnazjum wyjechała do siedziby Bractwa Kurkowego we Włoszakowicach. Jak co roku uczniowie mieli okazję wykazać się celnym okiem i pewną ręką w Turnieju Strzeleckim. Zawodnicy mieli do dyspozycji dobrej klasy wiatrówki sportowe. Po trzech strzałach próbnych, każdy zawodnik oddał dwie serie po 10 strzałów do tarczy. Najlepszym zawodnikiem z całej naszej grupy okazał się Michał Leśniak. Natomiast wynik całej grupy okazał się, tym razem, raczej mało zadawalający, pomimo odbytych wcześniej kilku treningów strzeleckich.

 

 

 


Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt

 

Dnia 5 lutego 2016 roku na sali w Rydzynie został zorganizowany II turniej piłki nożnej halowej dziewcząt w kategorii szkół gimnazjalnych. W zawodach brały udział drużyny z Rydzyny, Kąkolewa, Lipna, Pawłowic oraz Krzycka Wielkiego. Zawody odbyły się zgodnie z zasadą "fair play", w bardzo pogodnej i koleżeńskiej atmosferze, która towarzyszyła wszystkim zawodniczkom podczas całego turnieju. Rywalizacja była na bardzo wyrównanym poziomie jednak zdecydowanym faworytem była drużyna z Rydzyny. W efekcie końcowym miejsce pierwsze zajęła drużyna z Rydzyny, drugie miejsce zdobyła reprezentacja z Pawłowic, trzecie zespół z Kąkolewa, czwarte zawodniczki z Krzycka Wielkiego, a miejsce piąte drużyna z Lipna. Najlepsze zawodniczki otrzymały medale oraz dyplomy.

 

Apel na zakończenie 1 semestru

W dniu 14 stycznia 2016 r. odbył się apel związany z zakończeniem 1 semestru. Była to okazja do wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów w naszej szkole, oraz nagrodzenia uczniów biorących udział w konkursach.
Stypendia naukowe otrzymali:
Nikodem Michalski - średnia 5,4
Julia Konieczna - średnia 5,12
Laura Drobnik - średnia 5,1

Gratulujemy!


 

 

GÓRA GROSZA 2015

Towarzystwo NASZ DOM zorganizowało już XVI edycję Góry Grosza, która trwała od 24 listopada do 4 grudnia 2015. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz tworzenie rodzinnych domów dziecka i pogotowi rodzinnych. W tym roku klasy zebrały:
Ia - 0 zł
Ib – 70,85 zł
IIa – 49,45 zł
IIb – 14,64 zł
III -176,20
IV - 66.90 zł
V – 38,91 zł
VI – 20,57 zł
I gim. – 22,16 zł
II gim. – 8,30 zł
III gim. - 0 zł
Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

 

 

MIKOŁAJKI NA SŁODKO

Tradycją naszej szkoły, już od kilku lat, jest mikołajkowa sprzedaż ciast, która w tym roku odbyła się 4 grudnia . Wypieki bezinteresownie przygotowały mamy uczniów. Członkinie samorządu uczniowskiego sprzedawały słodkości podczas przerw. Akcja jak zawsze cieszyła się wielkim powodzeniem. Cały dochód przeznaczony został na potrzeby samorządu uczniowskiego. 
Bardzo serdecznie dziękujemy Mamom za pomoc i życzliwość.

 

 

Gminny Turniej Piłki Nożnej Gimnazjum


   W dniu 20 października 2015 r. zorganizowany został przez naszą szkołę Finał Gminnego Turnieju Piłki Nożnej Chłopców w kat. chłopców.
W rozgrywkach wzięły udział szkoły gimnazjalne z Włoszakowic, Dłużyny i Krzycka Wielkiego.

Wyniki:
Dłużyna - Krzycko  1 : 1
Włoszakowice - Krzycko 4 : 0
Włoszakowice - Dłużyna  5 : 0

1 miejsce - Włoszakowice
2 miejsce - Krzycko Wielkie
3 miejsce - Dłużyna
 

 

 
Gminny Turniej Piłki Nożnej SP

 

W dniu 13 października 2015 r. na "Orliku" w Krzycku zorganizowany został finał Gminnego Turnieju Piłki Nożnej dla szkół podstawowych w kat. chłopców. W meczu finałowym zmierzyły się ze sobą dwie drużyny: SP Jezierzyce Kościelne i SP Krzycko Wielkie.
    Nasza drużyna zdecydowanie górowała nad rywalami i odniosła zasłużone zwycięstwo wynikiem 8 : 3. Gratulujemy!

   

 

Wycieczka do lasu klasy 3

 

Uczniowie klasy trzeciej wybrali się na wycieczkę do lasu. Zabrali ze sobą lupy, lornetki, aparaty oraz notesy i stali się badaczami, obserwatorami i tropicielami. Ich celem było obserwowanie roślin i zwierząt żyjących w różnych warstwach lasu oraz dostrzeganie różnic w nasłonecznieniu, wilgotności i temperaturze. Przypomnieli znane im zasady zachowania się w lesie i uzasadniali konieczność ich stosowania. Podczas spaceru zbierali różne ciekawe materiały, aby później wykorzystać je do wykonania makiety lasu. Pogoda sprzyjała, humory dopisywały i wszyscy zadowoleni z wędrówki po lesie wrócili do szkoły

 

 

                                                                                                   

 

 

Dzień Sportu

W dniu 25 czerwca uczniowie oraz nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Dzień Sportu Szkolnego. Po apelu, podczas którego nastąpiło przywitanie oraz omówienie spraw organizacyjnych uczniowie rozeszli się do przeróżnych konkurencji, w których mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i sprawnością fizyczną. Pierwszą konkurencją był bieg przełajowy, w którym startowali uczniowie wszystkich klas: od 3 gimnazjum do 1 sp, podzieleni oczywiście na grupy zgodnie z wiekiem.

Obok konkurencji indywidualnych, takich jak: skakanie na skakance, wyścigi w workach, rzuty monetą, żonglerka piłką były także rozgrywki zespołowe. Dziewczęta rywalizowały w turnieju dwóch ogni, a chłopcy w turnieju piłki nożnej. Pod koniec sportowych zmagań tradycyjnie odbył się mecz w piłkę ręczną nauczyciele kontra uczniowie. Przez długi czas gra była bardzo wyrównana i zacięta. W końcówce meczu to jednak uczniowie zdobyli przewagę i wygrali ostatecznie 16:11.

Na zakończenie sportowych zmagań wszyscy spotkali się na apelu, podczas którego ogłoszone zostały wyniki poszczególnych konkurencji. Wręczone zostały dyplomy i nagrody.

Oto niektóre wyniki:

Turniej w "dwa ognie" gimnzajum - 1 miejsce kl. 3 gimn., 2  miejsce - 2 gim.

szkoła podstawowa - 1. kl.6, 2 kl.5, 3 kl. 4.

Piłka nożna: gimnazjum - 1 miejsce kl. 3, 2 kl.2, 3 kl.1

szkoła podstawowa - 1 miejsce kl. 6, 2 kl. 5, 3 kl. 4.

Ogłoszone zostały też wyniki Konkursu Wiedzy Sportowej. W gimnazjum 1 miejsce uzyskał Eryk Kostrowski, a w szkole podstawowej najlepszą wiedzą sportową wykazał się uczeń klasy 4 - Tomek Piasecki.

Podczas apelu dyrektor szkoły Józef Sajbura wręczył najlepszym uczniom stypendia za uzyskane wyniki w nauce.

Stypendia otrzymali:
Tomasz Piasecki - kl.4, średnia 5,36; Wiktoria Michalewicz - kl.5, śr.5,36; Zuzanna Lipowa - kl.6, śr. 5,36; Marysia Kaczmarek - kl.6, śr. 5,27; Nikodem Michalski - kl.1 gimn., śr. 5,38; i pięcioro uczniów z klasy 3 gimnazjum - Eryk Marchlewski - śr. 5,6; Dawid Apolinarski - śr.5,53; Kasia Józefczak - śr. 5,2; Adrian Mendyka - śr. 5,2; Daria Kubacka - śr. 5,13.

Gratulujemy!

 

Gimnazjalne Projekty Edukacyjne

Uczniowie gimnazjum zobowiązani są do wykonania projektu edukacyjnego, którego realizacja polega na przygotowaniu w grupach wybranych przez siebie zagadnień.  W naszym gimnazjum przyjęto zasadę, że to uczniowie klasy 2, w czasie roku szkolnego będą przygotowywać projekt, który przedstawiony zostanie pod koniec  roku szkolnego. Młodzież sama wybiera tematy projektów. Ważne przy  tym jest to, aby uczniowie przygotowywali projekt samodzielnie (pod opieką nauczycieli) w grupach. W tym roku w dniu 24 czerwca cztery zespoły przedstawiły  przed społecznością szkolną swoje projekty.

Polskie Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO - to temat pierwszego projektu przedstawionego przez: Laurę, Wiktorię, Weronikę, Matyldę, Oliwię i Macieja. Uczniowie w bardzo ciekawej i pomysłowej formie zademonstrowali efekty swojej pracy.

Problem uzależnienia od komputera, internetu, telefonu i telewizji zajęli się Krzysztof, Paweł, Emil i Marcel. Uczniowie przeprowadzili ciekawe badania dotyczące modelu spędzania czasu wolnego przez swoich rówieśników. Wyniki okazały się bardzo niepokojące. Okazało się, że bardzo wiele osób wykazuje objawy uzależnienia. Zagrożenie to jest problemem dotykającym ludzi na całym świecie. Pod koniec prezentacji został wyświetlony film, który ciekawie ukazywał sposoby radzenia sobie z uzależnieniami.

 Kolejnym temat związany był z życiem i dziełem Jana Pawła II. Projekt ten przedstawili: Natalia, Julia, Zuzanna, Marcel i Eryk.

Bardzo bogaty w treść był projekt na temat PRL-u. Szymon, Michał i Cezary starali się przybliżyć uczniom, jak żyło się w tamtych czasach i czym był PRL.

Święto Patronki

            Dnia 25.05.2015 r. odbył się apel ku pamięci naszej patronki Marii Konopnickiej. Uczniowie klas 1-3 mieli za zadanie przebrać się za bohaterów dzieł poetki. Wszystkie przebrania były bardzo starannie przygotowane. Klasy 4-6 przygotowały krótkie wiersze na cześć patronki. Najstarsi reprezentanci gimnazjum przedstawili krótkie prezentacje multimedialne na temat życia patronki, jej twórczości oraz miejsc, w które podróżowała. Pierwsza część przedstawiona przez klasy 4-6 oraz 1-3 gimnazjum zaprezentowała swoją pracę na korytarzu. Następnie cała społeczność uczniowska przeniosła się na płytę boiska betonowego, gdzie wszyscy mogli zobaczyć ogrom pracy uczniów klas 1-3

 

 

 

Święto Konstytucji

           4 maja 2015 r. odbył się apel z okazji Święta Konstytucji. Na początku prowadzące apel  przypomniały  okoliczności uchwalenia tego dokumentu oraz zmiany jakie miał wprowadzić. Podkreślono, że była to bardzo nowoczesna próba zreformowania państwa, która rzeczywiście mogła uchronić Polskę od upadku. Prowadzące zaznaczyły również, że ta konstytucja z 1791 r. do dzisiaj powinna być powodem do dumy.

            Następnie uczniowie kl. II g: M. Handke, R. Józefczak i A. Kiciński przedstawili swój projekt gimnazjalny – „Polskie odkrycia i wynalazki, które zmieniły świat”. Projekt ten miał pokazać, że my Polacy mamy sporo powodów do dumy. Gimnazjaliści zrobili listę 10 odkryć i wynalazków polskich uczonych, z których według nich korzystał cały świat. Na liście znalazły się m.in.: teoria heliocentryczna Kopernika, odkrycie polonu i radu Marii Skłodowskiej Curie, budowa sztucznego serca zapoczątkowana przez prof. Zbigniewa Religę, czy budowa pierwszego w świecie podwodnego hotelu projektu gdyńskiej firmy Deep Ocean Technology.

M.K.

 

Sukces Matyldy

            Uczennica naszej szkoły Matylda Obiegała wystąpiła w 11. edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty organizowanego przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Telewizję Polską, pokonując kolejne etapy konkursu dostała się do półfinału, który odbył się 2 maja w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Swoim wykonaniem utwór „Gdzie ten, który powie mi” zespołu BRATHANKI podbiła serca jury i spośród 33 uczestników zakwalifikowała się do 12 szczęśliwych finalistów, których będzie można zobaczyć już 6 czerwca 2015 r. na Rynku Głównym w Krakowie podczas koncertu finałowego.

J. Konieczna

 

 

 

II etap Coca - cola Cup

            23 i 27 kwietnia 2015 r. odbył się II etap eliminacji do turnieju coca-cola cup. Przejście do III etapu gwarantowało mecz na stadionie w Poznaniu. Niestety żadna z naszych drużyn się nie dostała dalej. Chłopacy  zmierzyli się z grupami z Leszna, Kościana oraz Kopanicy. Pomimo tego, że spotkanie odbyło się w Krzycku Wielkim i chłopakom towarzyszyła przez cały czas duża grupa kibiców nie udało im się wygrać żadnego meczu. Pojedynek z Kopanicą zakończył się remisem (0:0), a mecze z Lesznem i Kościanem wygraną gości (3:2, 2:0). Wszyscy kibice zgodnie stwierdzili, że gra z Lesznem była najbardziej ekscytująca, bo właśnie wtedy Artur Lorenz oraz Eryk Przybylski strzelili gole przeciwnikom. Ostatecznie chłopcy zajęli 3 miejsce i otrzymali pamiątkowy puchar i dyplom, a do kolejnego etapu przeszła drużyna z Leszna.

            Parę dni po eliminacjach chłopaków drużyna dziewczyn wyjechała na rozgrywki do Kościana, podczas których miała zmierzyć się z Pawłowicami, Grodziskiem oraz Kościanem. Naszym zawodniczkom poszło gorzej niż chłopakom i nie udało im się wygrać ani jednego spotkania. Mecze z Pawłowicami i Kościanem zakończyły się wynikami 1:0. Pojedynek z Grodziskiem okazał  się być bardzo ciekawy. Już na początku I połowy Wiktoria Poniży strzeliła pierwszą bramkę, a gra zakończyła się wynikiem 3:1. Do dalszego etapu przekwalifikowała się drużyna z Grodziska, a dziewczyny zajęły miejsce 4
Ogłoszenie wyników Gminnego Turnieju Strzeleckiego

W dniu 31 marca do naszej szkoły przybyli przedstawiciele Bractwa Kurkowego (Jerzy Mierzyński) oraz przedstawiciel urzędu gminy Włoszakowice (Arkadiusz Szymczak), a także przedstawiciel LOK Leszno. Na uroczystym apelu, w obecności uczniów ogłoszono wyniki Gminnego Turnieju Strzeleckiego. Zespołowo klasa 1 gimnazjum wywalczyła 1 miejsce w gminie - wyraźnie dominując nad pozostałymi szkołami. Kapitan zespołu - Jakub Kubacki odebrał pokaźny puchar, dyplom oraz sporej wielkości "tytę cukierków". Miłą niespodzianką okazała się 3 lokata (82 punkty) Gabrysi Nadolnej w zmaganiach indywidualnych. Gabrysia została udekorowana pamiątkowym medalem oraz otrzymała dyplom. 
Sukces w turnieju cieszy tym bardziej iż został powtórzony wynik z roku 2014, mamy nadzieję, że następna klasa 1 gimnazjum podtrzyma tę tradycję.

 

 

Coca cola cup

Chłopcy
W marcu rozpoczął się I etap eliminacji 17 edycji w turnieju coca cola cup. Drużyny chłopców jak i dziewcząt z Krzycka mają już je za sobą. 21 marca odbyły się eliminacje chłopaków  na orliku w Krzycku Wielkim. Zmierzyły się ze sobą drużyny ze szkół z Brenna, Święciechowy, Długich Starych i Krzycka Wielkiego. Pomiędzy wszystkimi zespołami gra była bardzo zacięta. Chłopacy walczyli o każdą bramkę. Ostatecznie o tym kto przechodzi dalej zadecydował bilans bramkowy. Sporą przewagą wygrało Krzycko Wielkie i dostało się do dalszych etapów eliminacji. Po jednej bramce strzelili Eryk Przybylski i Dawid Apolinarski, a Artur Lorenz trafił do bramki aż 5 razy.

Brenno – Święciechowa 2:0
Długie Stare – Krzycko Wielkie 1:0
Krzycko Wielkie – Świeciechowa 4:1
Długie Stare – Święciechowa 1:0
Brenno – Długie Stare 1:0
Krzycko  Wielkie – Brenno 3:1

Dziewczęta natomiast z Krzycka Wielkiego w dniu 24 marca 2015 r. zmierzyły się z Święciechową, Kąkolewem i Lipnem, w którym rozgrywały się mecze. Wszystkie drużyny były na bardzo wyrównanym poziomie, warto zauważyć, że tylko  pięć na sześć meczy zakończyło się remisem. Tylko jedno spotkanie zakończyło się wygraną. Tą szczęśliwą drużyną okazało się być Krzycko Wielkie i to ono zakwalifikowało się do dalszego etapu konkursu. Bramki strzeliły Weronika Majer, Laura Drobnik i Wiktoria Poniży.

Kąkolewo – Święciechowa 2:2
Krzycko Wielkie – Lipno 2:1
Kąkolewo – Krzycko Wielkie 1:1
Święciechowa – Lipno 1:1
Krzycko Wielkie - Święciechowa 0:0
Lipno – Kąkolewo 0:0

Daria Kubacka

GMINNY TURNIEJ STRZELECKI

                W dniu 13 marca cała klasa 1 gim. wyjechała do Włoszakowic aby wziąć udział w turnieju strzeleckim organizowanym przez włoszakowickie Bractwo Kurkowe przy współudziale z LOK Leszno. Konkurencja polegała na strzelaniu z profesjonalnych karabinków pneumatycznych do tarczy z odległości 10 metrów. Każdy uczestnik miał do dyspozycji 3 strzały próbne, a następnie dwie serie po 5 strzałów do tarcz. Emocji i dobrej zabawy było wiele. Uzyskany wynik zespołowy jest bardzo zadawalający i, na obecnym etapie turnieju, gwarantuje nam co najmniej 2 miejsce. Rozstrzygnięcie turnieju nastąpi po podsumowaniu wyników wszystkich szkół gimnazjalnych w naszej gminie. Indywidualnie najwyższy wynik w naszym zespole uzyskał Eryk Lorenz - 83 pkt. Gratulacje!

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ - Etap powiatowy

                W dniu 10 marca nasza uczennica z klasy 6 sp. reprezentowała szkołę i gminę Włoszakowice w OTWP w Lesznie. Turniej odbył się w komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Na tym etapie bierze w nim udział duża liczba uczestników. Pytania w teście pisemnym jak i ustnym są bardzo szczegółowe i aby osiągnąć na tym etapie sukces trzeba posiadać bardzo duży zakres wiedzy. I tym razem Zuzannie udało się zakwalifikować do drugiego etapu turnieju (2 miejsce po teście pisemnym). W finale odpowiedziała na wszystkie pytania ustne, lecz na jedno - dotyczące wystawionego sprzętu ratowniczo-gaśniczego - zabrakło w pełni dokładnej i wyczerpującej odpowiedzi - strasznie szkoda. Uzyskała 3 miejsce - bardzo Zuzannie gratulujemy!

 

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ - Etap gminny

                Uczniowie naszej szkoły od wielu lat biorą udział w tym ważnym turnieju. W tym roku eliminacje gminne odbyły się w Jezierzycach Kościelnych w dniu 6 marca. W kategorii szkół podstawowych w naszej reprezentacji wystartowali: Zuzanna Lipowa i Kacper Pludra - oboje z klasy 6. W kategorii gimnazjów: Weronika Majer i Michał Kopka - klasa 2 gim. Turniej przebiegał dwuetapowo - test pisemny, a później egzamin ustny. Zakres wiedzy, który musieli opanować uczestnicy turnieju jest bardzo rozległy. Obejmuje zarówno wiedzę z zakresu prawa i przepisów pożarowych jak i wiedzę historyczną, z zakresu chemii, fizyki i medycyny. Do ścisłego finału zakwalifikowały się 3 osoby.

 

W kategorii gimnazjów Michał Kopka uzyskał 3 miejsce. W kategorii szkół podstawowych 2 miejsce uzyskał Kacper Pludra, największą wiedzą wykazała sie uczennica naszej szkoły Zuzanna Lipowa - zajmując 1 miejsce i to ona właśnie reprezentować będzie naszą gminę w turnieju powiatowym.

 

 

 

CZYTAMY PO ANGIELSKU

            W naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania po angielsku. 13 uczniów klasy IV spróbowało swoich sił przed komisja konkursową , oceniającą płynność, intonację, bezbłędność oraz wyrazistość czytania. Jury składało się z nauczycielek j. angielskiego p. I. Kuźniak oraz p. A. Golczak. 
            Konkurs składał się z II etapów. W I etapie uczniowie odczytywali wylosowane przez siebie teksty, po wcześniejszym przygotowaniu się w domu. Do II rozstrzygającego etapu zakwalifikowało się 6 uczestników: Tomasz Piasecki, Piotr Kczmarek, Julia Janowicz, Franciszek Kędziora, Oskar Kulas oraz Amadeusz Walkowiak. Ich zadanie polegało na odczytaniu przed komisją tekstów bezpośrednio po wylosowaniu. 
III miejsce zajęła Julia Janowicz, II miejsce należało do Franciszka Kędziory, natomiast Mistrzem pięknego czytania po angielsku został Tomasz Piasecki.
Laureatom serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów.

A. Golczak

 

KONKURS PLASTYCZNY

                12 lutego  odbyło się ogłoszenie wyników plastycznego konkursu z j. angielskiego. Konkurs ten był przeznaczony dla klas I-III szkoły podstawowej.  Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej, za pomocą dowolnej techniki, której tematem przewodnim był „Mój czas wolny”.  Drugą częścia zadania było podpisanie wszystkich przedstawionych przedmiotów w j. angielskim. 
            Rozstrzygnięcie  konkursu nie było łatwe, ponieważ każda z dziesięciu prac była wykonana z pomysłem oraz za pomocą różnorakich technik plastycznych. Z podpisami w j. angielskim uczniowie również nie mieli większego problemu. Pierwsze trzy miejsca zajęli:

                                   I Natalia Pawłowska (kl. II)

                                   II Tatiana Poloch (kl. Ia)

                                   III Karol Cichoszewki (kl. II)

Nagrody książkowe oraz nagrody pocieszenia ufundował Samorząd Uczniowski.
Serdecznie wszystkim gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach.

  

 

A. Golczak

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 10.02.2015 r. Odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie kl. Ib sp. z tej okazji zaprezentowali wiersze i piosenki dla zaproszonych gości. Mamy uczniów przygotowały słodki poczęstunek.

 

MISTRZOSTWA HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ

                Dnia 9 lutego 2015 roku gimnazjalistki z krzyckiej szkoły wzięły udział w I Mistrzostwach halowej piłki nożnej dziewcząt szkół gimnazjalnych. Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Lesznie i Urząd Miasta i Gminy Rydzyna.
Do rywalizacji stanęło 7 szkół z naszego powiatu. Zostaliśmy losowo podzieleni na dwie grupy z czego po dwie najlepsze drużyny przechodziły do dalszych rozgrywek. Mecze trwały 14 minut(2x7), drużyny składały się 6 zawodniczek + rezerwowe.
Nasza drużyna wyszła z grupy ale niestety w dalszych pojedynkach bardzo wyrównanych - rozstrzygających rzutami karnymi poniosły porażkę.
I tak szkoły uplasowały się na następujących miejscach:

I – Pawłowice
II – Święciechowa
III – Rydzyna
IV – Krzycko Wielkie
V – Kąkolewo
VI – Lipno
VII – Długie Stare.

Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom, a drużyny na podium medale i statuetki.
Skład naszej drużyny: Laura Drobnik, Oliwia Kołodziejczyk, Weronika Majer, Wiktoria Majer, Wiktoria Poniży, Katarzyna Józefczak, Weronika Linka i Daria Kubacka.

A.K

 

RAJD "BAŁWAN"

                W bardzo kameralnym składzie wzięliśmy udział w 48 rajdzie „Bałwan” – dnia 7 lutego 2015 roku. Tradycyjnie meta znajdowała się na leśniczówce Krzyżowiec na miejscu czekała na gości upieczona kiełbaska i ciepła herbatka. Uczniowie mogli brać udział w konkursie krajoznawczym  pod hasłem „Z niejednej beczki” gdzie zawodnicy musieli wykazać  się wiadomościami z różnych dziedzin i konkursie „Ile wyrzucisz?”
Po raz pierwszy zostało rozlosowanych mnóstwo nagród rzeczowych.
Każdy rajdowicz otrzymał odznakę, drużyny dyplom, a najlepsi w konkursach nagrody, został również nagrodzony najmłodszy uczestnik złazu.

A.K

 


STYPENDIA NAUKOWE ZA 1 SEMESTR

W dniu 12 lutego 2015 r. Dyrektor Zespołu Szkół w Krzycku Wielkim, na uroczystym apelu, wręczył stypendia naukowe. Stypendia otrzymali uczniowie gimnazjum, którzy zgodnie ze statutem szkoły, uzyskali średnią ocen, na zakończenie semestru, powyżej 5,1 a ponadto uzyskali ocenę z zachowania wzorową lub bardzo dobrą.
     Uczniowie, którzy uzyskali tak wysokie wyniki w nauce to:

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dawid Apolinarski, kl 3 gim. średnia 5,12

Eryk Marchlewski, kl. 3 gim. - średnia: 5,12

Nikodem Michalski, kl 1 gim. - Średnia 5,25

Ze względu na słabe wyniki nie przyznano stypendiów w szkole podstawowej.

Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!!

Szkolny halowy turniej piłki nożnej chłopców

 

Na sali gimnastycznej przy Zespole Szkół  w Krzycku Wielkim dnia 28 stycznia 2015 roku odbył się szkolny turniej halowej piłki nożnej chłopców szkół podstawowych. Do rywalizacji stanęły wszystkie klasy szkół podstawowych  – IV, V, VI.

Drużyny liczyły po 5 zawodników + rezerwowi, mecze trwały 16 min(2x8), system gry „każdy z każdym”.

Pierwsze spotkanie klasa V wygrała 6:3 z klasą IV, drugi mecz zakończył się remisem 2:2 pomiędzy klasą IV i VI, ostatnie spotkanie bardzo emocjonujące rozegrała klasa V gdzie poniosła porażkę z klasą VI - 7:8 .

Po podliczeniu punktów klasy uplasowały się na następujących miejscach:

I – klasa VI ( Nicolas Cichoszewski, Jakub Duszyński, Mateusz Mendyka, Kacper Łeszyk, Dominik Łuszczak i Jakub Ratajczak)

II – klasa V ( Mikołaj Apolinarski, Daniel Hałupka, Hubert Poloch, Oskar Ratajczak, Kacper Tyczyński, Kacper Waligóra i Jakub Wojciechowski)

III – klasa IV ( Krystian Białasik, Jakub Boroń, Jakub Józefczak, Piotr Kaczmarek, Alan Malepszy, Bartosz Marszałek, Tomasz Piasecki, Amadeusz Walkowiak i Oskar Zielonarski).

 

GIMNAZJADA - SIATKÓWKA CHŁOPCÓW

 

      W dniu 27 stycznia 2015 r. drużyna chłopców brała udział w rozgrywkach w ramach Gimnazjady w siatkówce. Turniej odbył się w gimnzjum w Brennie. Startowały w nim cztery drużyny z gimnazjalne:
Święciechowa, Krzycko Wielkie, Brenno, Kąkolewo. Mecze rozegrane zostały systemem "każdy z każdym". W wyniku rywalizacji nasza drużyna zajęła 4 miejsce. Do dalszych rozgrywek awansowały zespoły z Kąkolewa i Brenna. W składzie naszej reprezentacji grali:

1. Dawid Apolinarski
2. Eryk Przybylski
3. Eryk Skrzypczyński
4. Artur Lorenz
5. Jakub Marszałek
6. Szymon Nowaczyk

7. Eryk Marchlewski

 

 

 

GIMNAZJADA - SIATKÓWKA DZIEWCZĄT

 

     W dniu 22 stycznia 2015 r. drużyna naszych dziewcząt brała udział w rozgrywkach w ramach Gimnazjady w siatkówce. Turniej odbył się we Włoszakowicach. Startowały w nim cztery drużyny z gimnazjalne:
Osieczna, Krzycko Wielkie, Brenno, Włoszakowice. Mecze rozegrane zostały systemem "każdy z każdym". W wyniku rywalizacji nasza drużyna zajęła 3 miejsce. Do dalszych rozgrywek awansowały zespoły z Osiecznej i Brenna. W składzie naszej reprezentacji grały:

1. Daria Kubacka
2. Katarzyna Józefczak
3. Weronika Linka
4. Ala Budzinska
5. Paulina Nyczka
6. Sara Chojnacka
7. Natalia Nyczka
8. Weronika Majer

 


Jasełka (galeria zdjęć)

            W dniu 19 grudnia, pod kierownictwem p. Tomasza Dyby, odbyło się przedstawienie związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia tzw. Jasełka. Głównymi aktorami byli uczniowie z klasy 6. Zachwycili całą społeczność szkolną dobrze odegranymi rolami i pięknymi strojami. Duże wrażenie na wszystkich zrobiła rola Heroda (Mateusz Mendyka) oraz wyrazista rola diabła (Jakub Ratajczak). Uroczystość uświetnił chór szkolny pod dyrekcją p. Izabeli Górnej, który wykonał wiele znanych, a także nowych, kolęd.
Pod koniec spotkania Kasia Józefczak ogłosiła wyniki konkursów związanych ze świętami. Najładniej przystroiła choinkę klasa 2 sp, na drugim miejscu znalazły się klasy 3 sp i 4 sp, a na trzecim 2 gimn.
W konkursie na gwiazdę betlejemską wygłała Alicja Klabińska, Ola Bogacz zajęła miejsce drugie, a miejsce trzecie uzyskała Amelia Wiśniewska.

 

Wesołych, pogodnych i pięknych Świąt!

 


 

 

 

 

 

 

GMINNY TURNIEJ SIATKÓWKI CHŁOPCÓW SZKÓŁ GIMNAZJALNYC(galeria zdjęć)

 

 

W dniu 18 grudnia nasze gimnazjum było organizatorem zawodów dla chłopców w piłce siatkowej. W turnieju brały udział drużyny z Włoszakowic, Bukówca Górnego i z Krzycka Wielkiego. Mecze rozegrane zostały systemem "każdy z każdym". Nasza drużyna pokonała obydwa zespoły gości wynikiem 2:0 i wywalczyła 1 miejsce w turnieju. Drugie miejsce wywalczyła drużyna z Włoszakowic, a trzecie gimnazjum w Bukówcu Górnym.
Skład naszej reprezentacji:

 

 1. Dawid Apolinarski

 2. Eryk Przybylski

 3. Eryk Skrzypczyński

 4. Eryk Kostrowski

 5. Artur Lorenz

 6. Jakub Marszałek

 7. Szymon Nowaczyk

 8. Filip Słyk

Gratulujemy i trzymamy "kciuki" za sukcesy w nadchodzącym sezonie rozgrywek.

 

 

 

GMINNY TURNIEJ SIATKÓWKI DZIEWCZĄT SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH (galeria zdjęć)

 

 

            Turniej zorganizowało gimnazjum we Włoszakowicach w dniu 17 grudnia 2014 r. W rozgrywkach wzięły udział 3 drużyny (dwie z Włoszakowic i z Krzycka Wielkiego). Nasze dziewczęta wygrały obydwa mecze wynikiem 3:0. Gra była emocjonująca, a zwycięstwo przyniosło naszym zawodniczkom dużą satysfakcję. W składzie naszej reprezentacji grały następujące uczennice:

 

 

 

 1.      Józefczak Katarzyna   3 g
 2.      Kubacka Daria           3 g
 3.      Chojnacka Sara          3 g
 4.      Linka Weronika          3 g
 5.      Nyczka Paulina           3 g
 6.      Nyczka Natalia           2 g
 7.      Budzinska Alicja         3 g
 8.      Nadolna Natalia         3 g

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych rozgrywkach!

 

 

 

PRÓBNY TEST GIMNAZJALNY

 

 

            W całej Polsce w dniach 9-11 grudnia o godzinie 9 młodzież z 3 gimnazjum pisała próbne testy gimnazjalne z wydawnictwa Operon. Także nasza klasa wzięła udział w próbnych testach, które pisała na szkolnej świetlicy. Pierwszego dnia uczniowie pisali część humanistyczną czyli język polski oraz historię i wos. Następnego dnia młodzież zmierzyła się z części matematyczno-przyrodniczej. Opinia jednej z uczennic naszej szkoły: „Pytania wydawały się proste, lecz po zapoznaniu się z treścią okazały się podchwytliwe i nad niektórymi z zadań trzeba było dużej się zastanowić”
            Ostatnia część składała się z języka obcego. Uczniowie mieli do wyboru język angielski albo niemiecki.

 

 

 

GÓRA GROSZA

 

            Towarzystwo NASZ DOM zorganizowało już XV edycję Góry Grosza, która trwała od 24 listopada do 5 grudnia. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz tworzenie rodzinnych domów dziecka i pogotowi rodzinnych. W tym roku klasy zebrały:
Ia - 69.57 zł
Ib - 0 zł
II - 99.62 zł
III - 0 zł
IV - 125.48 zł
V - 46.16 zł
VI - 64.00 zł
I gim. - 16.33 zł
II gim. - 7.45 zł
III gim. - 25.62 zł

 

Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

 

 

Czerwony Kapturek po angielsku (galeria zdjęć)

 

 

            Dnia 8.12.2014r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie, w którym wzięli udział uczniowie klasy V. Młodzi aktorzy wystawili „Czerwonego Kapturka”, jedną z najbardziej znanych baśni braci Grimm w j. angielskim. Uczniowie przygotowali występ w ramach kółka j. angielskiego - „Angielski jest The Best”. Spektakl pokazał historię Czerwonego Kapturka w wersji na wesoło a całość ubarwiona została przez odpowiednio dobrana muzykę. Młodzi aktorzy czuli się dobrze na scenie i swobodnie wypowiadali swoje kwestie w j. angielskim. 
            15.12.2014r. uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich aktorskich talentów w krzyckim przedszkolu. Przedszkolaki z uwagą i zaciekawieniem obejrzały przedstawienie. Oprócz gromkich braw otrzymaliśmy również słodkie podziękowanie.

 

Gratuluję wszystkim wspaniałych występów.

 

A. Golczak
 

 RAJD MIKOŁAJKOWY (galeria zdjęć)

 

         O godzinie 10:00 dnia 6 grudnia dzieci ze szkoły z Krzycka Wielkiego wyszły na trasę rajdu mikołajkowego. Po przejściu 6 kilometrów dotarliśmy do mety rajdu, która znajdowała się na leśniczówce Koczury. Na miejscu przywitał nas „Mikołaj”, który rozdawał cukierki. Każdy zawodnik otrzymał kiełbaskę z grilla, ciepłą herbatkę i znaczek. Drużyna otrzymała dyplom. Można było wziąć udział w konkursie sprawnościowym: rzut do celu i konkursie krajoznawczym. Odbył się także konkurs na najciekawsze przebranie „Mikołaja” 
            Na zakończenie przeprowadzony został konkurs w parach polegający na owinięciu kolegi/żanki papierem toaletowym.

 

 

 

MIKOŁAJKOWA SPRZEDAŻ PLACKÓW

 

 

            W dniu 5 grudnia 2014r. w naszej szkole odbyła się sprzedaż placków. Wcześniej wybrani uczniowie przynieśli przed lekcjami wypieki. Niektóre były jeszcze ciepłe. Dziewczyny odpowiedzialne za organizację, przygotowały ciasta tak, aby na pierwszą przerwę były one gotowe do sprzedaży. Jak zwykle uczniowie i nauczyciele entuzjastycznie i z uśmiechem na ustach kupowali placki, z których pieniądze przeznaczono na szczytny cel. Po drugiej przerwie, na stoisku nie było już prawie nic! Dzięki łasuchom z naszej szkoły udało nam się zebrać 315 zł.

 

 

 


 

 

 

 

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ (galeria zdjęć)

 

            
Dnia  3 grudnia po zajęciach lekcyjnych odbył się szkolny turniej halowej piłki nożnej chłopców gimnazjum.
Do rywalizacji stanęły klasy gimnazjalne: I, II i III.

 

            Drużyny liczyły po 4 zawodników + rezerwowi, mecze trwały każdy 20 min (2x10), system gry każdy z każdym.
            Po rozegraniu wszystkich spotkań  klasy  uplasowały się na następujących miejscach:
I – III gimnazjum (Apolinarski Dawid, Lorenz Artur, Marszałek Jakub, Przybylski Eryk i Słyk Filip)
II – I gimnazjum (Dratwiński Kevin, Lorenz Eryk, Kubacki Bartosz, Marcinkowski Sergiusz, Skopiński Patryk i Zawidzki Artur)
III – II gimnazjum (Kostrowski Eryk, Lorenz Emil, Łuszczak Bartosz, Mejza Marcel i Nowaczyk Szymon).
Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

 

 

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY (galeria zdjęć) 

 

 

            Dnia 3 grudnia 2014 roku już po raz 8 odbył się Mikołajkowy gminny turniej dwóch ogni dziewcząt szkół podstawowych. W rozgrywkach wzięły udział szkoły z: Dłużyny, Włoszakowic i Krzycka Wielkiego - jako gospodarz zawodów.

 

Każda drużyna liczyła po 6 zawodniczek + rezerwowe, mecze trwały 20 min (2 x 10). System gry „każdy z każdym”. Po rozegraniu wszystkich spotkań szkoły uplasowały się na następujących miejscach:
I – Włoszakowice
II – Krzycko Wielkie
III – Dłużyna

 

            Każda drużyna otrzymała puchar i dyplom, zawodniczki po słodkim upominku. Za co bardzo dziękujemy Radzie Rodziców.
Drużyna z Krzycka to: Apolinarska Nikola, Budzinska Katarzyna, Podgórska Zuzanna, Wieczorek Maja, Drobnik Gabriela, Lipowa Zuzanna i Mejza Weronika.

 

 


CZAD - CICHY ZABÓJCA!

 

 

W dniu 24 listopada w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie z młodszym aspirantem Tadeuszem Skorupińskim. Strażak wytłumaczył jakie zagrożenie kryje się w związku z zaczadzeniem. Mężczyzna wyjaśnił co grozi zdrowiu w zależności od stężenia procentowego. Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali młodszego aspiranta. Gdy mężczyzna zakończył prezentację, uczniowie mogli zadać mu pytania. Niektórzy pytali o jego wiek, a jeszcze inni o to jaką szkołę skończył. W końcowej części spotkania można było zdobyć nagrody odpowiadając na pytania związane z prezentacją. Nagrodę zdobył Kamil Wolański (czujnik czadu) oraz Michalina Skorupińska (czujnik dymu). Dzięki spotkaniu wszyscy zdali sobie sprawę z tego jak groźny jest czad.


 

RAJD JESIENNY (galeria zdjęć)

Dnia 8 listopada 2014 roku  szkoła z Krzycka Wielkiego jak co roku była współorganizatorem Rajdu Jesiennego - z okazji 96 rocznicy Odzyskania Niepodległości.
     Każdy uczestnik złazu otrzymał: poczęstunek, odznakę, pieczątkę i mógł brać udział w konkursach sprawnościowych, takich jak: rzut lotkami, orzeł – reszka, przenoszenie słomką grochu, rzut do celu i żółwia jazda. Ponadto można było wziąć udział w konkursie krajoznawczym poświęconym pamięci Odzyskania Niepodległości.
   Na zakończenie rajdu zostały wręczone nagrody dla osób, które uzyskały najlepsze wyniki w w/w konkursach.

Pogoda dopisywała, więc wszyscy dodrze się bawili i czekamy na Rajd Mikołajkowy, który odbędzie się 6 grudnia na Koczurach.

 

Bieg Wolności (galeria zdjęć)

Kategoria dziewcząt gimnazjum

 1. Anita Borowczak Dłużyna

 2. Julia Wojtkowiak Dłużyna

 3. Daria Kubacka Krzycko Wielkie

 4. Weronika Jankiewicz Włoszakowice

 5. Karolina Marcinek Bukówiec Górny

 6. Estera Pusiak Dłużyna

 7. Weronika Linka Krzycko Wielkie

 8. Daria Cukierska Bukówiec Górny

 9. Kinga Olszewska Włoszakowice

 10. Anna Wolańska KrzyckoWielkie

 11. Klaudia Draber Włoszakowice

 12. Kasia Józefczak Krzycko Wielkie

 13. Paulina Nyczka Krzycko Wielkie

 14. Michalina Skorupińska Krzycko Wielkie

 15. Alicja Budzinska Krzycko Wielkie

 16. Agata Koziczyńska

 17. Anna Kędziora Włoszakowice

 18. Ewa Włodarczyk Włoszakowice

 19. Anna Roj Włoszakowice

 20. Sara Kot Krzycko Wielkie

 21. Martyna Bura Włoszakowice

 22. Patrycja Aipelt Krzycko Wielkie

 23. Marcelina Zając Krzycko Wielkie

 24. Amanda Andrzejewka Krzycko Wielkie

 25. Anna Adamska Włoszakowice

 26. Oliwia Gertych Włoszakowice

 27. Oliwia Kasperska Włoszakowice

 28. Amelia Kokornaczyk Włoszakowice