Wczoraj (11.05.2021 r.) grupa badawcza nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzycku Wielkim "Cudowne i pożyteczne" (dr L. Barszcz, B. Leszkowicz-Barszcz, M. Habernik-Tomowiak) wraz z nauczycielami z SP w Krzycku Wielkim (G. Szymańska, P. Hamrol, I. Walenczak- Lucerek, E. Bejma-Bujak, M. Kośmider) i SP w Śmiglu (K. Schulz) spotkała się z p. dr M. Molicką, która wygłosiła referat "Bajkoterapia jako jedna z metod działania nauczyciela."


Pani M. Molicka przypomniała teoretyczne podstawy oraz omówiła najnowsze trendy w bajkoterapii. Następnie odbyła się dyskusja na temat:

a) różnic między bajką literacką a bajką terapeutyczną i psychoedukacyjną,

b) roli przeżycia estetycznego w bajce terapeutycznej,

c) znaczenia aktu nazywania, zwłaszcza w bajkach terapeutycznych i mniejszej roli plastycznego ich dookreślania,

d) relacji pomiędzy fenomenologiczną teorią dzieła literackiego R. Ingardena (zwłaszcza konkretyzacją) a biblioterapią i założeniami teorii poznawczo-behawioralnej,

e) roli alegorii, morału i przede wszystkim komizmu w bajce terapeutycznej,

f) instruktażowego charakteru bajki terapeutycznej (korygującej lub przeprogramowującej określone zaburzenie czy wadliwą strukturę),

g) terapii narracyjnej jako ważnej części kształcenia polonistycznego.


Spotkanie zakończyło się po blisko 2 godzinach zapowiedzią kolejnego - w czerwcu - w SP w Krzycku Wielkim, jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna w kraju.


Dziękujemy pani dr Marii Molickiej za przyjęcie naszego zaproszenia.

2021-05-12



Galeria zdjęć: